6 Kasım 2014 Perşembe

Sandal ağacı


Bitkilerimiz.org sandal ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışma oldğu kanaatindeyiz. Bir çok kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanan çalışmamızın sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyoruz. Son olarak konumuızla ilgili fikirler ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

 

Sandal Ağacı

 

Sandal ağacı: (Santalum album) Sandalgiller familyasindan, küçük boylu bir agaçtir. Ağacın boyu 4 ila 9 metre arasında değişmektedir. Sandal ağacı'nın anavatanı Hindistan yarımadası, Avustralya ve doğu Endonezya'dır. Günümüzde ise Çin, Sri Lanka, Filipinler gibi çeşitli ülkelerin ormanlarına yayılmıştır.

Yaprak dökmez. Yapraklari karsiliklidir. Çiçekleri sarimtirak kirmizidir. Meyveleri kiraz büyüklügünde olup, siyah renklidir.

Kökler dik iken gelişigüzel yayılmaya başlar. İnce, mızrak biçiminde yaprakları vardır. 3 yıl içinde büyüyen ağaç meyve verecek hale gelir ancak tam veriminde ağacın meyve verebilmesi ancak beşinci yılını doldurması gerekmektedir.

Sandal ağacı meyveleri taze olarak da yenilmesine rağmen , genellikle; Reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılır. Bunu yanında hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden özellikle Hindistan ve Uzakdoğu’da tütsü üretiminde yararlanılır.

Sandal ağacı zengin bir antioksidan kaynağı olmakla beraber, anthocyanin'ler, galik asit türevleri ve taninler , C vitamini , E vitamini ve  karoten içeriğe sahiptir. Bu nedenle sağlığı destekleyen önemli bir besindir.

 

Sandal Ağacının Faydaları

 

  • Afrodizyak etkiye sahiptir. 
  • Kuru ciltlere faydalıdır.  Çatlamış ve yıpranmış ciltlerde kullanılır. 
  • İyi bir balgan söktürücüdür ve öksürükte de kullanılır.Antiseptik, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri vardır. 
  •  Alerjik ciltlerde antiseptik olarak cildin temizlenmesinde kullanılır. 
  •  Dizanteri ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıklarda da kullanılır. 
  • Ciltteki akne ve benzeri pürüzlere iyi gelir. 
  • Aromaterapide; uykusuzluk, stres, gerginlik, depresyon gibi durumlarda kullanılır.

 

Sandal Ağacı Nasıl Kullanılır

Yaprakları kaynatılarak suyu içilir , meyveleri kurutulup öğütüldükten sonra bala karıştırılarak yenir, meyveleri taze olarak yenir,suyu ile cilt yıkanır,yağı ile egzamalı kaşıntılı bölgelere friksiyon yapılır.

Ancak bilinen en önemli özelliği olan içeriğinde taşıdığı esansiyel yağlardan kaynalı kokusu için yağı tercih edilmektedir. Bu yağ aynı zamanda tıbbi etkileri itibariylede önemli bir tedavi destekleyici etkiyede sahiptir.

 

Sandal Ağacı Esansı ve Yağının Kullanımı

 

Sandal ağacının köklerinden ve gövdesinden ekstraksiyon yani ayrıştırma yöntemi ile elde edilir. Meyvemsi- tatlı karakterde kokuya sahiptir. Haricen cilde masaj yoluyla kullanılır.

Sandal ağacı yağı, sirke ve gülsuyu ile birlikte kullanılırsa baş ağrısını teskin eder. Kabızlık yapan sıvı ilaçların içine koyulabilir.

  

Sandal Ağacı Yağının Faydaları  • Sandal ağacı yağı hoş kokusu ile baş ağrısı ve tansiyon için oldukça faydalıdır.  
  • Sandal ağacı yağı, dermatologlar ve uzmanlar tarafından ciltteki akne ve benzeri pürüzler için ve dizanteri, bel soğukluğu gibi rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır . 
  • Sandalağacı kil maskesi, akne ve siyah noktaya sahip ciltler için oldukça faydalıdır. 
Hoş kokusu ve tıbbi yararlılıkları ve kaliteli ağaç dokusu sebebiyle ticari olarak da yararlanılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sandal ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak isrtiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder