6 Kasım 2014 Perşembe

Sarı kantaron

  Bitkilerimiz.org olarak tıp çevrelerinin en gözde bitkilerinden olan sarı kantoron çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Makalemizden en verimli şekilde yararlanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Sarı Kantaron

 

Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Esas olarak dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. 30 ile 80 santimetre boyuna kadar yükselebilen, tüysüz, çok yıllık ve otsu bir bitkidir.

Anadolu’da yaygın olarak yetişen bitkinin kullanımıda oldukça yaygındır. Kırmızı, sarı, mavi ve nadiren beyaz çiçekli çeşitleri vardır.  Çiçekleri parlak sarı renklidir. Çoğunlukta acı olan kökleri kullanılır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

İçeriğinde; uçucu yağ, tanen, acı maddeler, A ve C vitaminleri, reçine, pektin, kolin, zamk, ksantonlar, psödohiperisin, hiperforin, biapigeninler, proantosiyanidinler, ksantonlar, steroller, hypelin isimli sarı renk boya maddesi ve hyperisin isimli kırmızı renk boya maddesi vardır.

 

Sarı Kantaron Çiçeğinin Faydaları

 

  • İç ve dış yaraları tedavi eder. 
  • Bir çorba kaşığı içilirse, ülser ve idrar yollarındaki yaraların iyileşmelerini sağlar. 
  • İshali kesip, mide ağrılarını dindirir. 
  • Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirici özelliği vardır. 
  • Sarı kantaron bitkisi özellikle depresyon tedavilerinde ve strese bağlı hastalıklarda kullanılır.
Avrupa’da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika’da da oldukça popüler bir bitki türüdür. Tıbbi etkielrinden yararlanabilmek için Sarı kantoron çiçeğinin,  sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytinyağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı.

 

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır

 

Sarı kantaron çiçeği,  Çiçeklenme döneminde bitkinin çiçek ve tomurcukları veya tüm toprak üstü kısımları toplanarak hemen kurutulduktan sonra kullanılır. Hekimlikte sarı çiçekli olanları tercih edilir. Sarı kantoron çiçeğinden yağ, çay ve tennür olarak yararlanabilmel mümkün.

 

Sarı Kantaron Çayı 

 

Bir tatlı kaşığı incekıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolususoğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadarısıtılır, üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendirilirve süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş kantaron çayı, açkarnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Bu çay, yara tedavisinde de dıştan yıkama veya kompres biçimindekullanılır.

Tentür yapımı: Çiçeklenme aşamasında toplanarak kurutulmuş ve incekıyılmış bitki, geniş ağızlı bir cam şişeye veya kavanoza 1:5 oranında koyulur, çalkalanabilecekkadar boşluk kalana kadar 35-40 derecelik etil alkol-su karışımı eklenir ve kapak sıkıca kapatılır.

İki hafta boyunca arada bir çalkalanarak bekletilirve süre sonunda dört kat tülbentten geçirilerek süzülür. Tentür koyu renkli şişelerde, serin bir ortamda saklanmalıdır.


 Sarı Kantaron YağıGüneşli bir havada toplanan taze çiçekler hafifçe ezilerek saydam bir cam şişenin veya kavanozun boğazına yakın bölümüne kadar doldurulur, üstüne sızma zeytinyağı eklenir ve mayalanma süreci tamamlanana kadar(3-4 gün) kapağı açık olarak güneşte bekletilir. Sonra kapak kapatılır ve arada bir çalkalanarak 3-4 hafta güneşte bekletilir.

Kırmızı renk kazanan yağ iki kat tülbentten süzülür, çiçek posaları da sıkılır ve kantaron yağı koyu renkli şişelerde, çok sıcak olmayan bir ortamda saklanır. 2-3 yıl boyunca kullanılabilir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sarı kantoron çiçeğinin özelliklerinin ele alındığı makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. fikir ve önerilerinizi youmlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi oıkumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder