6 Kasım 2014 Perşembe

Sarmaşık

 Bitkilerimi.org olarak bu makalemizde sarmaşığın özelliklerinden bahsedeceğiz. Yazımızda sarmaşığın faydaları, yapısal özllikleri ve kullanım yöntemleri gibi başlıklar ele alınırken, sizlerin yararlanabilmesi amacıyla bir çok bilimsel kaynağe başvurulmuştur. Makalemizden yaralanabileceğinizi umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz

 

Sarmaşık

Sarmaşık (Hedera),sarmaşıkgiller  familyasından Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir sarmaşık türüdür. 20-30 metreye kadar boylanabilen herdem yeşil bir bitkidir. Dikey yüzeylerin bulunmadığı koşullarda yerde yetişmektedir.

Sarmaşık ağaç kabukları ve kayalara vantuz biçimindeki kısa yapışkan kökçükler yardımı ile tutunabilmektedir. Gövde ve yaprakları ise çevrede bulunan cisimlere sarmal şeklinde dolanarak bitkiye destek sağlamaktadır. Yapraklarının uzunluğu 4-8 cm eni ise 3-10 cm arasında değişir.

Herdem yeşil bir bitkidir.Işık almayan kısmında öbekler halindeki kısır dallarda olan kökleri ile tutunur. Bitkinin yaşı ilerledikçe çiçek açmaya başlar. Küçük sarımtırak yeşil, yarı küresel çiçek salkımları oluşturur. Sonraki yıl siyahımsı meyvalara dönüşürler. Yaprak ve meyvelerinde heederin denilen zehirli bir madde vardır. Meyvaleri zehirlidir ve İlaç sanayinde kullanılırlar. Bu neden tüketimi esnasında dikkatli davranılmalı ve uzman kontrolünde alınmalıdır.

İçeriğinde;Saponin, helixin ve zehirli bir glikozid ve  hederin adında zehirli bir madde içermektedir. içerir. Bu özelliğinin dışında  Karbonhidratlar, flavonoitler, fenolik glikozitler (Primverozit,Primula-verozit), kondanse tanenler, pseudo tanenler, kinonlar, triterpenik saponinler gibi bileşikler de bulumaktadır.

 

Sarmaşığın Faydaları

 

İçeriğinde barındırdığı glikozit, karbonhidrat ve diğer mineral ve bileşikler sayesinde Sedatif, antispazmodik, hipnotik, diüretik, sekretolitik ve ekspektoran etkileri vardır. bu etkileri ile; Spazm çözücü, daha çok iç organlardaki düz kasların kasılmalarınıgideren özellikleriyle sarmaşık önemli bir tedavi ve yardımcı tedavi bitkidir.
  • Selülit ve romatizmada faydalıdır. 
  • Çıbanları kurutarak dökülmelerini sağlar.
  • Kabızlığı gidermeye ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. 
  • Spazm çözücüdür. regil 
  • kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir. 
  • Nezle, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.

 

Sarmaşık Nasıl Kullanılır 

 

Yaprakları kurutularak kullanılır. Meyveleri zehirli olduğu için kullanılmaz. Yapraklarının dahilen kullanımında da dikkatli ve ölçülü olunmalıdır. Daha ziyade bitkiden elde edilen özler ilaç sanayinde, hazır ürün yapımında kullanılır. Suda kaynatılan taze yaprakları ile çay yapılabileceği gibi bu yapraklar ağrıyan yerlere konursa ağrıyı hafifletir, çıbanların ve sivilcelerin üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır.

 

Sarmaşık Çayı

 

Kurutulmuş köksapın 20-30 gramı 1 litre (5 bardak) kaynar suya atılır, 15-20 dakika demlendikten sonra süzülüp günde iki-üç kez birer bardak içilirse, kusturucu, idrar artırıcı ve kabızlık giderici, sakinleştirici etkiler elde edilir.

Sarmaşık bitkisinin çiçeği gölgede kurutulduktan sonra dövülerek toz haline getirilir.
Bu tozdan bir çay kaşığı bir bardak suyla içilir. Sarmaşık bitkisinin tohumu ise tazeyken dövülerek sirkeyle kaynatılır.

Yazımızn sonuna gelirlken sarmaşığın özellikleri  hakkında derlediğimiz çalışmamızdam maksimum düzeyde yararlanabildiğinizi umuyor, sıradaki makalemizinde en az sarmaşık bitkisi kadar dikkate değer bir bitki olduğunu vurgulamak istiyoruz. Fikir ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızın önemimi hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder