6 Kasım 2014 Perşembe

Saw Palmetto

 Saw Palmetto bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerine üzerine derlenen makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. Yazımızın sonunda fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatır, keyifli okumalar dileriz

 

Saw Palmetto

 


Saw Palmetto (Serenoa repens/Sabal serrulata) ; Kuzey Amerika’nın güney bölgelerinde yetişen bir palmiye türüdür. Atlantik ve Karayip kumullarında yetişir. Bodur tipte bir palmiye bitkisi olan bu bitkinin özellikle meyveleri kullanılmaktadır.

Meyveleri %75 oranında yağ asitleri ve % 25 oranında nötral içermektedir. Kızılderilileri ve ilk Amerikan yerlileri meyvelerini cinsel organlar, idrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili rahatsızlıklar için yardım amaçlı kullanmışlardır.

İçeriğinde yağ asitleri, bitkisel steroller ve flavonoidler gibi maddeler bulunmaktadır. Ayrıca Saw Palmetto bitkisinin meyvelerinde bulunan polisakkaritler içerikler, anti-inflamatuvar veya immün gibi antibiyotik etkilerinin yüksek düzeyde oluşları ve uyarıcı etkileri sayesinde Saw Palmettoyu tıp çevreleri açısından önemli bir bitki haline getirmiştir.

 

Saw Palmettonun Faydaları

 

Saw Palmetto bitkisinin düzenli kullanımı, mesanenin tamamen boşaltılmasına, büyümüş prostatın küçültülmesini sağlamaya ve mesane iltihabını azaltmaya yardımcıdır.  idrar arttırmaya yardımcı etkisi de vardır. Ağrılı ve sık sık idrara çıkma, idrar kesesinin tam boşaltılamaması gibi semptomlarla tedavi edici etkisini belli eder.

Saw palmetto, göğüs büyümesi ve rahim irritabilitesi sorunları yaşayan kadınlar için de kullanımı uygun bir takviye besin kaynağıdır. Aynı zamanda, iştah uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

Bazı kaynaklar saw palmetto kullananlar, bitkinin yararları arasında afrodizyak içerikler taşıyor olmasından da söz etmişlerdir. Saw palmetto bitkisi aynı zamanda genel bir anti-iltahapsal ajan olarak kullanılmaktadır.

 

Saw Palmetto Nasıl Kullanılır

 

Saw palmettonun hem erkek hem de kadın cinsiyet hormonları üzerindeki etkisi yüzünden, kadınlardaki vücut ve yüz kıllarının aşırı büyümesi, ve yumurtalıklardaki polikistik tedavisinde kullanılabilir.

Kurutulmuş olgun meyveleri ve bu meyve ve yapraklarının  kurutulması yöntemiyle elde edilen droglar olarakta kullanılır.

Bitkinin meyveleri taze olarak bulunabilirken çatı ve ekstratı gibi değişik yöntemlerle kullanılabilecek ürünlerde piyasada mevcuttur.

Yazımızın sonuna gelirken  Saw Palmetto bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerine üzerine derlenen makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder