6 Kasım 2014 Perşembe

Schisandrta chinensis

Ülkemizde bilinirliği zayıf olan ancak , taşıdığı mineral ve vitaminler sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan schisandrta chinensis bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla araştırdık. Makalemizden en kapsamlı biçimde3 yararlanabileğinizi umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Schisandrta Chinensis 

 

Schisandrta chinensis (Vitalberry); Magnoliaceae familyasından gelen, özellikle çin ve japonyada yetişen odunsu asma türüdür. Ayrıca, Kuzey Çinde ve Rusyanın dağlık alanlarında yayılış gösteren bir bitkidir.

Meyvesi, tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tatlarını bir arada barındır.  Küçük parlak kırmızı meyvelere sahiptir. 15-25 metre yüksekliğinde odunsu-sarmaşık formatında bir bitkidir. Bitki iyi derene edilmiş nemli toprakları ve yarı gölgeyi sever. Çinliler Vitalberrye 5 anlamlı meyve derler. Vitalberry Uzak doğuda yaygın olarak tıpta kullanılır.

Meyvesinin astım hastalığını tedavi edici ve durdurucu özelliği  vardır. Merkezi sinir sistemi, kalp ve solunmu sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Vitalberry ayrıca fiizksel ve zihinsel performansı artırır.

Özellikle, taşıdığı adoptogen sayesinde cinsel bir uyarıcıdır ve bununla beraber  GDO’lu ürünlerin yol açtığı vücut hasarlarını da tedaviedici özelliğide olduğu yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıkarıulmıştır.

Vücudun sistemik ton dengesini geliştirmek ve korumak için konsantrasyon ve dikkat açıklığı sağlayan bir adaptogen içeren ‘Schisandra Çileği’nin antik Hindistan ve Çin’de yüz yıllardır bilindiğini ve cinsel isteksizliğin önleyicisi olduğunu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 

Schisandrta Chinensisnin Faydaları

 

Adoptogen, vücudun fiziksel ve zihinsel dış etkilere karşı uyum sağlamayı arttıran, bünyeyi daha dirençli hale getiren bir maddedir ve nükleik asit ve proteyin deseteğini arttımaları sebebiyle Schisandrta chinensis metablolizma açısından çok değerli bir bitkidir. Bu adaptogen ve hormon, vücutta fiziksel, kimyasal veya biyolojik maddeler dâhil birçok strese karşı gelişmesi olası sorunlara karşı vücudun direnç gücünü artırır. 

Bununla beraber, bu meyve Lignanlar olarak adlandırılan bileşimler içerir. Lignanlar karaciğer fonksiyonlarına destek verir, bağışıklık sistemini canlandırır.

  • Merkezi sinir sistemi, kalp ve solunum sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir, 
  • Astım hastalığını tedavi edici ve durdurucu Vitamindir.
  • Solunum yollarının şişmesini ve tıkaçların oluşmasını engeller,havanın akciğerlere rahat girip çıkmasını sağlar. öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hızlanma, hırıltı ve nefes darlığını azaltır.
  • Öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hızlanma, hırıltı ve nefes darlığını azaltır, 
  • Konsantrasyonu geliştirir.

Schisandrta Chinensis Nasıl KullanılırSchisandrta chinensis kullanımı için en çok tercih edilenyönetem meyvesinin taze ikein tüketilmesidir. ancak tavsiye edilen ve bitkinin taşığı minerallerden yararlanabilmek için meyve olarak tüketiminin dışında ki yöntemlerden biri de kurutulmuş yapraklarından çay hazırlamaktır. 1 fincan çaya iki çay kaşığı ölçüsüyle çayınızı hazırlayabilirsiniz. 5-10 dakika kaynar suda beklettikten sonra ateşten alın ve 15-20 dakika demlenmesini bekleyin.

Schisandrta chinensis yapraklardan hazırlanan çay antioksidan ve vitaminleri daha yoğun olarak içerdiğinden bitkiden daha çok faydalanmanızı sağlar. Schisandrta chinensis bitkisinin meyvelerini kendi evlerinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz reçel veya marmelat olarakta tüketebilirsiniz.

Makalemizin sonuna gelirken, sizler için hazladığımız schisandrta chinensis bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki çalışmamızın yararlanabildiğiniz bir yazı olduğunu umuediyoruz. Sıradaki makalemiznde okunmaya değer bir çalışma oldunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder