6 Kasım 2014 Perşembe

Sedef otu

Bu makalemizde sedef otunun özellikleri, sedef otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri başlıklarında incelenmiş olup, bir çok bilimsel kaynağın araştırlması üzerine siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Yazımızdan yararlanabileğenizi umuyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Sedef Otu

 

Sedef otu (Ruta Graveolens); Sedefotugiller familyasından bir bitki türüdür. 60-100 cm. boylanabilen, çok yıllık çalı görünümünde, oldukça sık çatallaşan yeşil renkli ve gövdesi ve dalları yuvarlaktır.

Yaprakları birkaç defa yan yapraklara ayrılır ve ana yaprakları; oval veya mızrak şeklinde, kenarları bütün ve mavimsi yeşil renklidir, acı tatlı ve kokulu, içerdiği yağ benekleri nedeniyle benekli görünüşlüdür.

Bitkinin yeşilimsi sarı renkli gösterişli çiçekleri yaz sonuna doğru açar. Olgunlaşan çiçekleri siyah renkli ve hilal biçimli tohumlara dönüşür. Bitki, tohumuyla çoğalır ama ağır ağır gelişir. Daha iyisi ilkbaharda bitkinin bölünerek ya da yaz sonunda gövde kalemleri alınarak çoğaltılmasıdır.

Antik çağlarda hastalıklara karşı yararlarıyla ün kazanan sedefotuna Latincede. hastalıktan kurtulma anlamına gelen Ruta adı verilmiştir.  Sedefotu bitkisinin topraküstü bölümleri uçucu yağ, alkaloitler, tanen, reçine, rutin adı verilen glikozit ile pektin içerir.

 

Sedef Otunun Faydaları

 

Sedefotu iştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Uyarıcı ve yatıştırıcıdır. Bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi vardır. Rahim kaslarında kasılmalara neden olarak regil ağrılarını düzenler ve kolaylaştırır.

  • Romatizma ve karın ağrılarına iyi gelir. 
  • Anne sütünü arttırır. 
  • Kandaki şeker oranını düşürmeye yardımcı olur. 
  • Kılcal damarları etkileyerek varislerde faydalı olur.

Gaz söktürücüdür. Yatıştırıcıdır. Spazmları çözer. Spazmla oluşan öksürüğü keser. Kalp çarpıntısı ve endişeden doğan sorunları en aza indirger, isteri durumunu yok eder. Kalp çarpıntısını giderir.

 

Sedef Otunun Zararları

İçinde barındırdığı, alkaloitler, tanen, reçine, rutin adı verilen glikozitler nediyle dikkatli kullanılmasını gerektiren zehirli bir bitki olduğu unutulmamalıdır. Bu etkisi özellikle hamilelik sürecinde düşüğe de sebep olabileceğinden  kullanılmamalıdır. 

 

Sedef Otu Nasıl Kullanılır

 

Sedefotunun toprak üstü kesimleri, bitki yazın çiçek açmadan önce toplanır ve gölgede kurutulur.

Özellikle sedef otu,  romatizma ağrılarına karşı etkili olur. Karın ağrılarına karşı da etkilidir.Çay olarak tüketiminin dışıda , zetinyağında bekletrek elde edilen sedef otu yağıda harice sorunlu bölgelere masaj yöntemiyle uygulanarak kullanılabilmektedir.

 

Sedef Otu Yağı

 

Sedef otunun yaprakları parçalanıp elde ezilerek zeytinyağının içine konulur. Birkaç saat bekletilir. Böylece elde edilen eriyik daha sonra dıştan masaj uygulaması ile şikâyetli yerlere uygulanır.

Sedefotunun taze yapraklarından birkaçı ağızda çiğnenirse, yüksek tansiyondan oluşan baş ağrısını geçirir. Sedefotunun yaprakları suda kaynatılıp dekoksiyonu yapıldıktan sonra biraz sulandırılıp cilde uygulanırsa yararlı ve temizleyici olur. Ancak bazı kişilerin cildini kızartabileceği unutulmamalıdır.

 

Sedef Otu Çayı

 

1-2 tatli kasigi kurutulmus ot alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir.


Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bitkilerimiz org olarak okurlarımızn maksimum düzeyde yararlanabilecekleri bir makele olması için itinayla hazırladığımız çalışmamızın sizler için faydalı bir makale olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder