2 Kasım 2014 Pazar

Şeker Pancarı

Şeker pancarının özelliklerini incelediğimiz makalemiz, şeker pancarının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında başlıkları içermektedir. Bitkilerimiz.org olarak bir çok bilimsel kaynağın incelenmesiyle hazırlanan çalışmamızın sizlerin yararlanabileği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Şeker Pancarı

 

Şeker pancarı (Beta vulgaris),  ıspanakgiller familyasından 2 yıllık tarım bitkisidir. etli kökünden şeker elde edilen pancarın en eçok tüketilen türleri olan şeker pancar ve kırmızı pancarının boyu, yetiştiği yere, iklime ve türüne göre 85-180 cm arasında değişmektedir. Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır.

Şeker pancarı Avrupa Birliği, ABD ve Rusya dünya üretiminde ilk üç sırayı alır. Şekerin hammaddesi olması dolasıyısıyla ticari bir bitkidir. Dünyada şeker üretiminin %30′u şeker pancarından elde edilir. Türkiye’de pancar tarımı, genelde Iç Anadolu, Dogu Anadolu ve Marmara bölgelerinde gerçeklestirilmektedir.

 Bitkisel tedavi uygulamarı yada tıbbi amaçlı kullanılan türü ise kırmızı pancardır. Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

Bileşiminde Sakaroz, betain bulunan şeker pancarı özellikle taşıdığı bu mineraller sayesindeçok kuvvetli bir antioksidan kaynagı olurken aynı zamanda  . A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır mineralleride barındırmaktadır..

 

Şeker Pancarının Faydaları

 

Şeker üretimi açısından ticari olarak önemli bir bitki olan şeker pancarı, içinde barındırdığı mineral ve vitaminler bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülerek çıkarıldıktan sonra temizlendikten sonra tüketime hazır hale getirilir. Ancak özellikle Kırmızı pancar, Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar. Sinirleri yatıştırır. Kalp sağlığını korur. Böbrekleri çalıştırır.
  • Vücudu kuvvetlendirir. 
  • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. 
  • Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. 
  • Şeker hastalığı için faydalıdır. 
  • Vereme karşı korur. 
  • Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. 
  • Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.
Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kansızlığı giderir. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır.

Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.


Şeker Pancarının Zararları Şekerpancarı içinde barındırdığı sakaroz ve betain mimarallerinin yoğunluğundan kaynaklı özellikle şeker hastalarının dikkatli kullanması gereken bir bitkidir.

 

Şeker Pancarı Nasıl Kullanılır

 

Kırmızı Pancar Suyu

 

Yapılan bilimsel araştırmalarda , bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediği, bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü tespit edilmiştir.

Kırmızı pancarın  yemeği, salatası ve turşusu yapılır.  Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır.

Makalemizin sonuna gelirken pancar ve şeker pancarının özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğunu umuyor, sıradaki yazımızında dikkate değer bir çalışma oldunu vurgulamak istiyoruz. Yazımızla ilgili fikir ve düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder