1 Kasım 2014 Cumartesi

Şeytanteresi

Bitkilerimiz.org şeytanteresi otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizlerin yararlanabileği bir makale olduğunu umudediyori, iyi okumar diliyoruz.

 

Şeytanteresi Otu

 

Şeytanteresi –Hıthıt ( ferulagiller) ;Şeytanteresi otu maydanozgillerden olup İran, Suriye, Afganistan ve Horasan dağlarında yetişen bir bitki türüdür. Bitki doğu ülkelerinde cennet otu diye anılırken batı ülkelerinde şeytan pisliği olarak adlandırılmaktadır. Birleşiminde, reçine türevleri, zamk türevleri, eter yağı türevleri ve Vitaminler, mineraller ve kumarinler içerir.

Şeytan teresi otunun  asıl kullanım yöntemi bitkinin kökünden elde edilen Sarı esmer renkli, yumuşak balmumu kıvamında reçineli zamkıdır.


Şeytanteresi Zamkının Faydaları  • Bağırsak gazlarını gidericidir. 
  • Hazmı kolaylaştırıcı. 
  • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. 
  • Balgam söktürücüdür. 
  • İsteri ve sinir hastalıklarında yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

 

Şeytan Teresi Faydaları

 

Sinir sistemi yatıştırıcısı (bilhassa histeriye karşı) hazmı kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, kurt düşürücü, kolitte faydalıdır. Balgamı, vücudun rutubetini giderir, mide üşütmelerinde ve  idrar zorluğunda faydalıdır. Saraya iyi gelir.

  • Basuru zayıflatır.
  • Sarı benizli kimseler bir müddet içmeye devam ederlerse yüzdeki sarılığı giderir. 
  • Yüze canlılık verir. 

Şeytanteresi Otu Nasıl Kullanılır2,5 gr şeytanteresi zamkı sıcak su içerisinde eritilir, yavaş yavaş içilirse ses kısıklığını giderir. Kuru incirle yenirse sarılığa karşı şifa olur. 2,5 gr toz haline getirilir, yumurta ile içilirse müzmin öksürükte faydalı olur.


Şeytanteresi Otu ÇayıŞeytanteresi otunun kökünden 2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Yazımızın sonuna gelirken, Şeytanteresi otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu belirtir, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder