6 Kasım 2014 Perşembe

Sığırkuyruğu otu

Bitkilerimiz.org olarak sığırkuyruğu otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, bir çok kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanmıştır. okurlarımızın çalışmamızdan faydalanabileğeğini umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Sığırkuyruğu 

 

Sığırkuyruğub(Verbascum thapsus), sıraca otugiller familyasından Verbascum cinsini oluşturan iki yıllık bitki türüdür. Kuzey Yarıküre”nin ılıman bölgeleriyle, özellikle Avrasya”nın doğu kesiminde yaygın olarak yetişir.

Ülkemizde de yol, bahçe ve tarla kenarlarında sıkça görülür. 60-200 cm. arasında boylanabilen, iki yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Sarımsı renkli ve yuvarlak kesitli, dayanıklı, ince tüylerle kaplı, dik ama dallara ayrılmayan yapıdaki gövdesi ve bitkinin birinci yılında, tabanında rozet şekli oluşturan, ikinci yılında gövdesinden de uzayan iri yaprakları vardır.

Sığırkuyruğunun yaprak ve çiçekleri, yapışkan bitki sıvısı, saponinler, uçucu yağ ve verbaskosit adı verilen flavonitler ile glikozitleri içerir. Bol miktarda nektar içeren çiçekleri, bal arılarını bitkiye çeker.

 

Sığırkuyruğu Otunun Faydaları

 

Çiçekleri müsilaj, uçucu yağ ve glikozitler taşır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bazı sığır kuyruğu türlerinin tohumları saponin taşıdıklarından dolayı balıklar için zehirli olup, balık avlamada kullanılır.

Bitkinin yaprakları da terletici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı ve kabız edici olarak kullanılır. Basur için de kullanılır.
  • Balgam söktürücüdür. 
  • Göğsü yumuşatır. 
  • Bronşit ve kronik öksürük durumlarında iyileştiricidir. 
  • Solunum yolları mukozasının enfeksiyonlarında iyileştirici etkiler yapar. 
  • Sesin boğuklaşması ve ses kısıklığı durumunda iyileştiricidir. 
  • Mide üşütmesinde oluşan karın ağrısını geçirir. 
  • İdrar söktürücüdür.

 

Sığırkuyruğu Otu Nasıl Kullanılır

 

Eski Roma zamanında sığırkuyruğu otu daha çok soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılmaktaydı. Akciğer ve bronş tıkanıklığını hafifletmek, mukusu atmak için en çok başvurulan bitkilerden biriydi. Aneljezik ve antiseptik özellikleri otun verem, idrar söktürücü, astım belirtilerini hafifletici ve balgam söktürücü olarak kullanılmasını sağlamıştır.

Sığırkuyruğunun yaprakları yaz ortasında kahverengileşmeden önce toplanıp özenle kurutulur. Çiçekleri ise, yaz ortasından sonbahar başlarına kadar kuru havada toplanır gölge yerde ya da 40 dereceden sıcak olmayan yapay ısıtmalı yerde kurutulur. Bitki nemli yerde kalırsa tıbbi etkilerini yitirir.

 

Sığırkuyruğu Otu Çayı

 

Bu şekilde toplanıp kurutulmuş ve saklanmış olan yaprak-çiçek karışımından 1 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir.

Sığırkuyruğu, ayrıca etkili bir yara iyileştiricidir. Ciltteki yangıları da geçirir. Bunun için, körpe yaprak ve çiçekleri ezilerek bir yara lapası hazırlanır.

Bu lapa şikâyetli yerlere dıştan uygulanır. Sığır kuyruğunun taze çiçekleri banyo suyuna katılırsa cildi yumuşatır ve sarı saçları parlaklaştırır.

Malemizin sonuna gelirken sığırkuyruğu otunun özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızdan yararlanabilğinizi umarak, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder , fikir ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızın önemini hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder