1 Kasım 2014 Cumartesi

Şimşir

Bitkilerimiz.org olarak bu yazımızda , şimşirin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilgiler derlemiş bulunuyoruz. Makalemizin sizlerin yararlanabileği bir çalışma olabilmesi için bir çok bilimsek kaynak incelenmiş ve özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar diler , yazımızın sonunda fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.


 Şimşir 

 

Şimşir (Buxaceae )Şimşirgiller familyasından; her zaman yeşil çalı veya ağaç halinde odunsu bir bitki cinsidir. Çoğunlukla sık dallı bir çalı, bazen 10 metreye kadar boy salan bir ağaçtır. Çiçekleri yeşilimsi sarıdır.

Yaprakları ve dallarının kabuğunda; alkoloidler, uçucu yağ, reçineli bileşikler ve tanen vardır.  Genel olarak çalı nadiren ağaççık formunda herdemyeşil bir bitkidir. Gölgeye dayanıklı, yavaş büyüyen nemli besin maddelerince zengin toprakları tercih eder.

Ağaççık ya da çalı-ağaççık formunda olanlara lükstrüm denir. Çok nadir de olsa ağaç formunda olabilir ve kuşüzümüne benzer meyveler verir.

Yaprakları ve dallarının kabukları tıbbi amaçla kullanılır, fakat belli bir dozun üzerinde alınırsa ishal ve kusma gibi belirtiler gösteren zehirlenmelere neden olabildiği için tıbbi amaçla kullanımı yaygın değildir. Reçine, uçucu yağ, tanen, zamk ve parabuxin, parabuxidin, buxamin, buxin gibi alkaloidler içermektedir.

 

Şimşirin Faydaları

 

Yaprakları ve dallarının kabuğunda bulnan tanen ve reçineli bileşikler terletici etkileri olan mddelerdir. Alkoloidler, uçucu yağ ise , ağrı kesici özellikleriyle şimşire özellik kazandırmaktadırlar.
Şimşir bu özelliklerinin yanında;  
  • Kandaki oksijen miktarını arttırarak kanın temizlenmesini sağlar. 
  • Ateş düşürür. Vücudu rahatlatır. 
  • Hafif derecede müshildir. 
  • Kabızlığı gidermeye yardımcı olur. 
  • Karaciğer hastalıklarında yardımcı tedavi unsuru olarakta kullanılır. 
  • Hazmı kolaylaştırır. 
  • Sara gibi sinir bozukluklarına ve romatizmaya iyi gelir. 
  •  Mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. 
Şimşir yaprağı kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile saçlar ovulursa saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

 

Şimşirin Zararları Nelerdir

Şimşir taşıdığı alkaloitler şimşiri ,etkili yapıları itibariyle dikkatli kullanılması gereken bir bitki kılmaktadır. Özellikle doz aşımı yada fazla tüketimi; kusma,ishal,solunum bozukluğu ile kendini gösteren zehirlenmeye yol açabilir. Buna dikkat edilmeli, hekim önerisi ve denetimi olmadan kullanılmamalıdır

 

Şimşir Nasıl Kullanılır

 

Yaprakları ve dallarının kabukları tıbbi amaçla kullanılır, fakat belli bir dozun üzerinde alınırsa ishal ve kusma gibi belirtiler gösteren zehirlenmelere neden olabildiği için tıbbi amaçla kullanımı yaygın değildir.

Şimşi ağacının tıbbi etkilerinden ziyade güzel görüntüsü ve hoş kokulu yapraklarından dolayı bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Odunu oymacılıkta kullanılır. Ayrıca, Çin’de Şimşir odunu uzun yaşamı sembolize etmektedir.

 

Şimşir Çayı

 

Yapraklarının ve kök kabuğunun safra ve idrar söktürücü, ateş düşürücü, terletici, kan temizleyici, kurt düşürücü etkileri vardır.

Bunun için kurutulmuş yapraklarından, ilkbaharda alınmış kök ve dal kabuklarından 30-60 gramı 1 litre (5 bardak) suyla kaynatılır ve yemeklerden önce birer bardak içilir.

Kurutulmuş yapraklarının 40 gramının 1 litre suda kaynatılmasıyla elde edilmiş sıvının içilmesiyle, karaciğer ve safra yolları rahatsızlarını iyileştirici, hafif ishal edici etki sağlanır.

Yazımızın sonuna gelirken, Şimşirin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu belirtir, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder