3 Kasım 2014 Pazartesi

Sinameki

Bitkilerimiz.org olarak, Sinemaki çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizn siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Sinameki Çiçeği

 

Sinameki ( Cassia Senna ), baklagillerden, sıcak bölgelerde yetişen, birçok türü bulunan bir bitki ve meyvesi, ve bu meyvesinden elde edilen laktasif olarak kullanılan maddeye denir.

Sinemaki maddesi , sıcak bölgelerde yetişen sarıçiçekli, bir metreye kadar boylanabilen, çalı şeklinde bir çiçek görünümlü bitkiden elde edilir.

Afrika, Hindistan ve Arabistan’ın yarı çöl ve dağlık bölgelerinde yetişen, 50-150 cm boylarında, sarı renkli çiçekler açan çalı tipinde ağaççıklar sinemakinin hammaddesini oluşturmaktadır. Meyveleri fasulye meyvesi gibi esmer, yeşilimsi veya siyahımsı renklidir. İçlerinde 6-10 kadar tohum bulunur.

 

Sinemakinin Faydaları

 

Sinamekinin modern tıpta ve geleneksel kullanımda en belirgin özelliği müshil etkisiyle kabızlığı gidermek ve bağırsakları yumuşatmak içindir. İştah kestiği için diyet yapanlar tarafından kullanılır.

Sinameki bitkisi kullanılarak üretilen kremler basur ve egzama tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır.

Kolonoskopi öncesi bağırsakların tamamen temizlenmesi için tavsiye edilebilir. Bağırsaklardan su emilimini engelleyerek sulu ve yumuşak dışkılamayı sağlayan, çok etkili bir müshil olan sinameki idrar söktürür ve kabızlığı giderir.
  • Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. 
  •  Damarları açar. 
  • Sinirleri gevşetici özelliği ile sakinleştirir ve ağrıları hafifletir.
  • Soğuk yada sıcaktan dolayı çatlamış ciltlere iyi gelmekte.
     
  • Kasları, adaleleri açar. Safrayı ve balgamı söktürmekle beraber mafsalların en uç noktalarına kadar işler.
     
Sinemaki özellikle saç uzatma ve gürleştirme uygulamalarında başvurulan önemli bir faktöre sahiptir. Saçların çıkmasını sağlar ve  gürleştirir. Bit oluşumunu önler. Şahtere otu ve sinameki vücutta bulunan yakıcı sıvıları yumuşatma özelliğine sahiptir.

 

Sinemaki Otu Nasıl Kullanılır

 

Tıbbi olarak kullanılan kısmı yapraklarıdır. yaprakları bitkinin % 1,5-3 ünü oluşturan dianthrone glikozidlerini (daha çok anthraquinone bileşiklerini) içerir. Bu özelliğiyle sinemaki, kuvvetli müshil olarak kullanılır.

İçerdiği suda çözünmeyen kimyasal madde olan anthraquinone sayeinde barsakları uyararak 10 saat içinde boşalmalarını sağlar. Bitki kalın barsaklarda sıvı ve mineral salgılanmasını arttırıcı etki yapar ve bunların geri emilimini engeller.

Yaprakları kaynatılıp çay gibi içilir. Sinameki çayı kabızlıkta kullanılır. Sirke ile kaynatılıp saç derisine sürülürse dökülmesini önler. Bu karışım egzama ve yaralara karşı da faydalıdır.

 

Sinemaki Çayı

 

Sinameki çayı için, 3 gr sinameki yaprağı soğuk suda bir ya da iki saat bekletilerek içilir. Eczanelerde tablet olarak da satılmaktadır.

 

Sinemakinin Zararları 

 

Kabızlık sorunu yaşayanların kısa süreli kullanımı tavsiye edilen bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılması önerilmez. Sinamekinin içeriğinde bulunan sennozit adlı madde bağırsağı uyarıcı etkisiyle boşaltım sistemini harekete geçirici etkinliktedir. Bu maddenin yüksek miktarda alınması ise sorunlara yol açar.

DİKKAT !

Bağırsak tembelliğine sebep olabilir. Kolit ve spastik kabızlığı durumlarında kullanımı iyi olmaz. Bağırsak mukozasını tahriş edebilir. İlaç emiliminde zorluk yaşatabilir. Aşırı kullanımında potasyumu azaltarak kalp kaslarını olumsuz yönde etkileyebilir. 

İçeriğinde bulunan sennozit adlı maddeden dolayı boşaltım sistemini harekete geçirici özelliği vardır bu yüzden kullanımında aşırı dikkat etmek gerekir.

Makalemizn sonuna gelirken. sinemaki çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini ele aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, sıradaki yazımızında okunmaya değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder