3 Kasım 2014 Pazartesi

Sinirli ot

Sinirli otun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntenmerini siz değerli okurlarımız için bir çok kaynağın incelenmesi sonucunda itinayla hazırladık. Yazımızdan beklediğiniz verimi alacağınızı umarak, iyi okumalar diler,  makalemizn sonunda yorumlar kısmında fikirlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatmak isteriz. İyi okumalar.

 

Sinirli Ot 

 

Sinirli ot (Plantago lanceolata), sinirli otgiller familyasından yaygın bir bitki türüdür. Sinirli ot 10-50 cm boyunda çok yıllık, kökleri saçak şeklinde ve dikine yükselen bir bitkidir. Yapraklar mızrak şeklinde, kenarları bütün, ucu sivri, hafif tüylüdür. Çiçekleri bir sap üzerinde bir silindir veya küre şeklinde çiçek demeti halinde bulunur. Meyveleri 3-4 mm büyüklüğünde yumurta şeklindedir.

İçeriğinde;  acı maddeler, demir, fosforik asid (koruyucu etkilere sahip madde ) , aucibin (anti mikrobial ), kireç, klorofil, kükürt, labenzim, saponin,  şeker, tanen, A ve C vitaminleri bulunmaktadır.

 

Sinirli Otun Faydaları

 

İçeriğinde barıdırdığı mineral ve vitaminlerle komplile bir bitki olan sinirli ot, anti-mikrobial ve anti-oksidatif etkileriyle , koruyucu ve güçlendirici bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde sırasıyla;
  • Yaraları iyileştirir. 
  • Cerahatı boşaltır. 
  • Ciğerden gelen kanı keser. 
  • Göğüs ağrısına karşı kullanılır. 
  • İdrar söktürür. 
  • Nasırların sökülmesinde kullanılır. 
Sinirli ot solunum yolları rahatsızlıklarında fayda sağlar. Öksürük, tahrişli öksürük, bronşit, nefes darlığında kullanılır.
  • Ayak parmakları arasındaki pişiklere iyi gelir. 
  • Parmak arasındaki iltihaplı dolamaya karşı kullanılır. 
  • Sivrisinek, arı ve benzeri böceklerin sokmasına karşı etkilidir.

 

Sinirli Otu Nasıl Kullanılır


Sinirliot cinslerinin tümü, kök, sap, yapraklar, çiçekler ve tohumlar olmak üzere kullanılır. Başka hiçbir eşdeğer bitkinin yapamayacağı bir biçimde, kanı, akciğeri ve mideyi temizler.

Akciğer astımında ve bronşiyal astımda, sinirli ot ve kekik otu eşit karışımı kullanılabilir. Böyle bir çay harmanı, karaciğer ve mesane rahatsızlıklarında da çok yararlıdır.

 

Sinirli Otu Çayı

 

Nefes yolları rahatsızlıklarında fayda sağlar. Öksürük, tahrişli öksürük, bronşit, nefes darlığında kullanılır. Ciğerden gelen kanı keser. Göğüs ağrısına karşı kullanılır. Kullanım Şekli – Çay : Bitkiden 1 çorba kaşığı yaprak0,5 litrekaynar su ile haşlanarak 10-15 dakika demlendirilir ve süzülerek içilir.

 

Sinirli Otu Merhemi

 

Sivrisinek, Arı ve benzeri böceklerin sokmasına karşı etkilidir. Ayak parmakları arasındaki pişiklere iyi gelir. Parmak arasındaki iltihaplı dolamaya karşı kullanılır. Sinirli ot yaprağı ezilerek sorunlu yere tatbik edilir. Ya da özsuyu çıkartılarak sürülebilir.

Makalemizn sonuna gelirken, sinirli otun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntenmerini siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için derlediğimiz çalıuşmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder