3 Kasım 2014 Pazartesi

Siyah çay

Siyah çayın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği, bir makale olduğunu umudediyor, bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi üzerine hazırlanan çalışmamızı beğeneceğinizi umuyoruz. Yazımızın sonunda yorumlar kısmında fikirlerinii bizimle paylaşmanızın önemini hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

 

Siyah Çay

 

Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Siyah çay ise; Bir içecek olarak tüketim için çay yapmaya uygun olduğu bilinen Camellia sinensis türlerinin yapraklarından, tomurcuklarından ve yumuşak dallarından yapılan işlemler sonucunda, etkili oksidasyon ve kurutma yoluyla özgün olarak üretilen çaydır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır.  Kurutmadan çıkan yapraklar son aşama olan sınıflandırma aşamasına gelirler. Bu aşamada yapraklar önceden belirlenen standartlara (yaprağın bütünlüğü, tomurcuk olup olmaması, gövdenin varlığı vb.) göre eleklerden geçirilerek kalitelerine göre tasnif edilmektedirler.

Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez, Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

 

Siyah Çayın Faydaları

 

  • Dişeti Hastalıklarına İyi Gelir. 
  • Siyah çay, diş çürükleri, dişeti ve diğer ağız hastalıklarına yol açan bakterilere karşı da etkilidir. 
  • Siyah çayla yapılan gargara, dişlerin üzerinde oluşan bakteri birikimin azaltır.
Günde 2 bardak siyah çay tüketen, deneklerde, çay içmeyen deneklere göre, kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan önemli bir gözlemdir.

 

Siyah Çay Nasıl Kullanılır

 

siyah çayın içerek tüketiminin dışında , cildinizdeki yağ oranını azaltan etkilerinden yararlanabilmek için,  banyodan çıkmadan,  son su olarak, bir çaydanlık siyah çay ile teninizi silin. Bu işlem balsam etkisi yaratarak sudaki kirecin vüda yapışması sonucu oluşan hasarları engelleyecektir.

Ağız içi ve dilde oluşan zedenmelere karşı ise; siyah çayla ağzınızı günde üç defa çalkalamak, diliniz ve ağız içi yaraları için önemli bir tedavi yöntemi olacaktır.

Siyah çay özellikle, yaraların temizlenmesi ve pansumanında faydalıdır. Yaraların temizlerken antibiyotik etkisi gösterir.

Makalemizn sonuna gelirken,  Siyah çayın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimizbilgilerden oluşan çalışmamızdan maksimum ölçüde yararlanabildiğinizi umudediyor, sıradaki makalemiznde okunmaya değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder