3 Kasım 2014 Pazartesi

Siyah hardal

Bu makalemizde, siyah hardalın özelliklerini, siyah hardalın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri başlıklarında incelemiş bulunmaktayız. Bitkilerimiz.org olarak bir çok kaynağın incelenmesi üzerine hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabileği bir yazı olduğumu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Siyah Hardal

 

Kara hardal (Brassica: Sinapis nigra); Hardal, turpgiller familyasından tohumları baharat olarak kullanılan sarı çiçekli otsu bir bitkidir. On kadar farklı türü olmasına karşin üç ana türü genelde baharat olarak bilinir ve kullanılır.

Bunlar: Beyaz, siyah ve kırmızı hardaldır. Kırmızı hardal Hint hardalı olarak da adlandırılır. Kara hardal; Avrupa ve Asyada yabani ve yaygın olarak yetişen, sağlığa yararları bilindiğinden en az 2000 yıldır tarımı da yapılan, türlerine göre 30 cm. ile5 m. arasında boylanabilen biryıllık dayanıklı otsu bitkidir. Küçük, küremsi biçimli kirmizimtirak kahverengi tohumlari, yakici kokulu ve tahris edicidir. Verimli ve suyu iyi akintili topraklari seven kara hardal bitkisi, tohumuyla çogalir.

Türkiyede yetişen üç önemli türü Kara hardal (Brassica: Sinapis nigra), Esmer hardal (Brassica: Sinapis juncea) ile beyaz hardal (Brassica: Sinapis alba)dır. Bunlardan sağlığa yararlı etkileri en fazla olan Kara hardalın anayurdu Akdeniz havzası ya da Batı Asyanın ılıman bölgeleridir.

 

Kara Hardalın Faydaları

 

 Kara hardalin tohumlarinda yapiskan bitki sıvısı, yag, sinapin ile sinigrin adli glikozit ve myrosin maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler taşıdıkları alkolid ve karbonhidratlar sayesinde güçlü antioksidatif eklilere sahiptirler.
  • Kara hardal terleticidir. 
  • Ateşlilik hali, soğuk algınlığı, grip ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur. 
  • Midevidir. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. 
  • Mayasıla karşı etkilidir. B
  • eyne veya akciğerlere kan hücum etmesi hallerinde faydalıdır. 
  • Bronşit ve zatürreeden doğan şikâyetleri giderir. 
  • İç organlarda biriken kanı dışarı çeker. 

Sofrada kullanılan hardal ise hazmı kolaylaştırıp, kabız olmayı önler.  Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.

 

Kara Hardal Nasıl Kullanılır

 

Tibbi etkilerinden yararlanilmak üzere, kara hardalin temmuz ayindan baslayarak olgunlasan tohumlari, bitki kökünden kesilip iyice kurutularak ve dövülüp silkelenerek toplanir.

Kullanılan kısımları tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Bitkinin yaprakları dökülmeye başladığında meyve salkımları toplanır. Bunlar 15 gün kadar gölgede kurutulduktan sonra tohumları alınır. Hardal tohumlarında müsilaj, yağ, sinapin, sinigrin isimli glikozit ve mirozinaz fermenti vardır. Çok eskiden beri tıpta kullanılmaktadır.

Bu tohumlar beyaz ve esmer hardal tohumlari ile karıştırılıp ezilir ve un haline getirilir, içine koruk suyu, sirke ile su, seker, tuz ve baharat katilarak, özellikle bazi et yemeklerinde, çesni veren macun halinde tüketilir.

 

Kara Hardal Kürü

 

120 gram taze öğütülmüş siyah hardal tozu, 45 derecelik ılık suyla lapa kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım ağrıyan yerlerin üzerine bir tülbent yardımıyla 1 dakika süreyle uygulanır. 1 çorba kaşığı hardal tozu üzerine1 litrekaynar su dökülüp, 5 dakika süreyle demlendirilerek çayı hazırlanır. .

 

Kara Hardal Çayı

 

1 talı kaşığı kara hardal tozu üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5 dakika süreyle demlendirilip infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Kara hardal romatizma ağrı ve yangılarını hafifletir. Artride (eklem iltihabı) karşı etkilidir. Kan dolaşımını uyarır.

Bütn bunların dışında hardal bitkisinden soğuk pres yöntemiyle elde edile hardal yağı, eklem ağrıları ve romatızmaya karşı haricen sürüldüğünde önemli bir tedavi destekleyicisi olur.

Makaelemizin sonuna gelirken, kara-siyah hardalın özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyori bir sonraki yazımızında okunmaya değer bir çalışma olduğunun altını çizmek istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder