3 Kasım 2014 Pazartesi

Söğüt

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde söğüdün yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilgileri derlemiş bulunmaktayız. Yazımızın siz değerli okurlarımızın beğenisini kazanacağını umuyor ve gereken faydadayı sağlayabileceğinizi ümidediyoruz. yorumlar kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşmanın önemini hatırlatarak , iyi okumalar dileriz. 

 

Söğüt 

 

Söğüt (Salix), söğütgiller  familyasından Söğüt cinsini oluşturan  20-25 m’ye kadar boylanabilen ağaç veya bodur çalı halindeki bitki türleriene denir. Çoğunluğu kışın yaprak döken, ender olarak da her dem yeşil kalan ağaç türüdür. Sarkık dallı, yuvarlak ve sarkık tepeli bir ağaçtır. Genellikle su kenarlarında yetişen bir ağaçtır.

Dalları çok ince ve esnek olduğu için dik durmaz, aşağı doğru sarkar. Yeşil yaprakları sonbaharda sarıya döner ve dar, mızrak biçimindedir. . Kışın yaprak döker ancak yaprak dökmeyen türleri enderde olsa mevcuttur. Meyveleri kapsül şeklindedir. Yurdumuzda 35 kadar türü vardır.

Aspirin ilacının aktif maddesi olan salisin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilir. Dal kabuklarının içeriğinde salisin glikozidi ve tanen vardır. Ev ilaçlarında kullanılır. Hemen heryerde yetişebilen bir ağaçtır.

 

Söğüdün Faydaları

 

Eski Sümer ve Mısır kayıtlarında söğüt ağacı kabuğunun ağrı ve ateş tedavisinde kullanıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. M.Ö. 5.YY’da Yunanlı doktor Hipokrat söğüdün ilaç olarak kullanımından bahsetmiştir.
  • İştah açar.
  • İshali keser. 
  • Ateşi düşürür. 
  • Mikropları öldürür. 
  • Sinirleri yatıştırır. 
  • Kanamayı dindirir. 
  • Uykusuzluğu giderir. 
  • Vücuda kuvvet verir. regil kanamalarını düzenler. 
  • Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. 
  • Mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. 

 

Söğüt Ağacı ve Yaprağı Nasıl Kullanılır

 

Söğüt ağacının en sık kullanılan kısmı dal kabukları olmakla birlikte, yaprakları ve kökleri de kurutulduktan sonra suda haşlanarak kullanılır. Kurutulmuş söğüt kabuğu ya da yaprağı haşlanarak hazırlanan çayı içilebilir ya da egzama gibi cilt hastalıklarına karşı haricen kullanılır.


Söğüt Çayısöğüdün ilkbahar mevsiminde açan tırtılsı biçimli erkek ve dişi çiçekleri toplanır. Bunlar iyice kaynatılır. Çiçekler süzülür ve elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer çay fincanı olarak içilir.
1  bardak suya 20 gr söğüt yaprağı, ağaç kabuğu veya kökü konulup 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika dinlendirilip günde 2 veya 3 bardak içilir.

 Makalemizin sonuna gelirken, bir çok kaynağın incelenmesi üzerine hazırladımızı söğüt ağacının özellikleri hakkındaki çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğpi bir yazı olduğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgular , iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder