2 Kasım 2014 Pazar

Spirulina yosunu

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde doğal bir su yosunu olan ve taşıdığı besin değeri açısından biline en kuvvetli besin kaynağı olan Spirulina su yosunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. Okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırladığımız çalışmamızdan sizlerin faydalanabileğini umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Spirulina Yosunu

 

Spirulina,mavi-yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türüdür. İlk keşfi (1524 yılı) Azteklere dayanan spirulina, fotosentetik canlıların torunu olarak kabul edilir. Mavi-yeşil renkli, mikroskobik ölçülerde, iplik (helezonik) şeklinde bir alg’dir. Alkali sularda serbest yığınlar halinde su yosunu formunda bulunur.Spirulina koyu yeşil rengini, güneş ışığının değişik dalga boylarında üretilen doğal pigmentlerden alır.

Eşeysiz olarak bölünerek çoğalırlar. Spirulina’nın doğal ortamı Meksika’da Texcoco Gölü, Afrika’da Çad Gölü olmasına karşın, ülkemizde suni yöntemlerle spirulina yosunu üretilmektedir.  Çukurova Bölgesinin ılıman iklimi ile Spirulina üretimi için son derece uygundur.  Bu özel havuzlara besin ve karbondioksit girdisi sağlayarak güneşle birlikte fotosentez yapmaları sağlanarak, bu özel su yosunu üretilebilmektedir.

 

proteyin değeri en yüksek besin

 

Spirulina, bilinen protein kaynakları içerisinde en yüksek protein(%60-70) içeren doğal bir besindir. Vitaminler (provitamin A, B12) ve mineraller (Fe, Ca, Mg) ile doğal pigmentler (Yeşil Klorofil, fikosiyanin, karotenoidler) açısından da çok zengindir.

Selüloz çeperinin olmamasından dolayı çok kolay sindirilebilir. Toksik özelliği yoktur. Çok zengin bir klorofil kaynağıdır. Bulunduğu su ortamını veya yetiştiricilik havuzlarını koyu mavi-yeşil renge çevirir. Protein, mineral ve vitaminler açısından zengin; bir çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilen doğal bir besindir.

 

 Spirulina Yosunun Faydaları

 

Şeker hastalığı ve anemi gibi hastalıklarla mücadelede ve hava kirliliğinin bünye üzerinde yarattığı zayıflatıcı etkilerin önüne geçilmesinde önemli katkılar sağlar.

Antioksidan unsurlar içerdiği için, yaşlanmanın yanı sıra, kanser, artirit, katarakt gibi sağlık sorunlarının da temel bir faktörü oldukları düşünülen oksijen bazlı radikal hücrelere karşı da bağışıklık kazandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Dahası, spirulinada bulunan gamma-linolenik asit yağ birikintilerinin çözülmesine yol açar, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur ve kötü kolesterolü düşürür.

Spirulinadaki sulfolipidlerin ayrıca böbrek toksisitesini azaltır ve radyasyon kaynaklı hastalıklarının şiddetini azaltır.

 

Spirulina Yosunu Nasıl Kullanılır 

 

Havuzlarda ya da plastik torbalarda üretilebilen ve olgunlaşarak hasat edilen spirulunalar süzülür, sade ya da meyve suyuna karıştırılarak tüketilebilir ya da kurutulduktan sonra herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğal haliyle toz olarak veya tablet-kapsül haline getirilerek tüketilebilir. Piyasada da daha çok kapsül, tablet veya toz şeklinde diyet ek malzemesi olarak satılmaktadır.


Yazımızın sonuna gelirken, Spirulina su yosunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini değerlendirdğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder