2 Kasım 2014 Pazar

Sultan otu

Bitkilerimiz.org olarak, sultan otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırladık. Makalemizin sizlerin yararlanabileği bir çalışma olduğu umuduyla, iyi okumalar dileriz.

 

Sultan Otu

 

Sultan otu (Mercurialis annua ) ; Sütleğengiller famîlyasındandır. 10-50 cm boylarında,  çok yıllık, otsu bir bitkidir. Dişli kenarlı, açıkyeşjl, mızraksı yapraklar gövdeye karşılıklı dizilmişlerdir. Haziran-ekim aylarında yeşilimsi sarı salkım halinde çiçekler açar. iki gözlü kapsül halindeki meyveler kahverengidir. 

Diğer adları Yer fesleğeni, Parten, Parşen, Köpek lahanası. Bitkiden mavi ya da menekşe rengi boyar madde elde edilir.

Sultan otu Bitkisinin toprak üstü kısımları metilamin ve trimetilamin gibi saponinler içerdiği için zehirlidir. Hayvanların zehirlenmesine yol açabilir. Özellikle atlar bu bitkiden fazla yerlerse bir hafta sonra kabızlık ve kanlı ishalle ortaya çıkan zehirlenme sonucunda ölebilirler. Zehir etkisi bitki kuruduğunda da geçmez.

 

Sultan Otunun Faydaları Ve Kullanımı

 

Sultan otu Gecikmiş olan regil kanamasını açarak, rahim hastalıklarını güvende tutar. Çiçek ve yaprakları gül yağı ile kaynatılıp, gözdeki şişlere lapa olarak uygulanırsa, göz şişlerini dağıtıp, ağrısını alır.Gecikmiş olan adet kanamasını açarak, rahim hastalıklarını güvende tutar.

Sultan otunun çiçek ve yaprakları gül yağı ile kaynatılıp, gözdeki şişlere lapa olarak uygulanırsa, göz şişlerini dağıtıp, ağrısını alır. Ölçülü ve hekim denetiminde olmak üzere kadın hastalıklarında, kabızlık giderici, idrar söktürücü olarak ve zayıflama için kullanılabilir.

 

Sultan Otunun Zararları

Sultan otu zehirli bir bitki olduğu için rasgele ve hele hekim denetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

İstenmeyen Tüylere Karşı Sultan Otu

 

Herne kadar istenmeyen tüylerin yok edilmesi noktasında birçok kaynak sultanotu ve özellikle hürrem hamam otu gibi bitkilerin toz haline getirilmiş formundan krem yaparak kolaylıkla kurtulunabileceğini idda etsede, bu tip önermelerin bilimsel bir yanı olmadığı unutulmamalıdır.

İçeriğinde kimyasal maddeler bulundurmayan hiçbir karışım tüy dökme noktasında başarılı olamazken , kimyasal içerikli karışımlarında ciddi dermatolojik sorunlara sebebiyet vereceği kesinlikle akıllardan çıkarılmamalıdır.

Sultan otu içeriğinde bulunan maddelerinden kaynaklı kullanımı noktasında doktor tavsiyesi olmadan tercih edilmemelidir.

Yazımızın sonuna gelirken, sultan otunun özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir bir çalışma olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder