2 Kasım 2014 Pazar

Sumak

Makalemiz sumak bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerine dair bilgiler içermekte olup siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması ile hazırlanmıştır. Yazımızdan gereken faydayı sağlamanızı umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Sumak 

 

Sumak ( Rhus  ); çalı görünümünde bir bitki cinsiolan sumak. 2-3 metreye kadar boylanabilen, kışın yapraklarını döken ve  çali tipinde agaççiklardır. Yapraklar 5-10 yaprakçiklara ayrılmıştır. Bunlar oval sekilli ve sapsiz, tüylüdür. Çiçekler yesilimsi renklerde, 20-25 cm konik çiçek biçiminde toplanmışlardır. Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur.

Türkiye’de Ege, Akdeniz bölgesi, Dogu Anadolu bölgelerde doğal yetişme ortamları mevcuttur.
Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi dışında her yerde yetişir. Ülkemizde genellikle baharat olarak kullanımı yaygındır.

Yapraklari tanen, sekerler ve sari renkli boya maddeleri tasirlar.  Sumak meyveleri de tanen, uçucu yag ve organik asitler ihtivâ eder. Baharat olarak çok kullanilir.

 

Sumağın Faydaları 

 

  • Ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. 
  • Hazmı kolaylaştırır ve ishali keser. 
  • Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için yararlıdır. 
  • İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır. 
  • Mikrop öldürücüdür. 
  • Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. Ayrıca, ateş düşürücüdür.

 

Sumağın Zararları

Doğada kendiliğinden üreyen bazı sumak türleri zehirli olabileceğinden gelişigüzel toplanıp kullanılmamalıdır. İçeriğndeki tanen ve şekerler yüksek oranlarda bulunduğundan kaynaklı Tansiyonu yüksek hastalarının kullanırken dikkatli olmaları yada bir uzman eşliğinde kullanmaları gerekmektedir.

 

Sumak Nasıl Kullanılır

 

Sonbaharda sökülen köklerinin kabukları soyularak kurutulur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılanıma hazır hale gelir.  Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumak bitkisinin yaprağı suyu gargara olarakta kullanılır.

Sumak kaynatılıp içilirse zehirlenmelere karşı antikordur. Bogaz ve dis etleri hastaliklarinda da gargara hâlinde kullanilir. Kabiz edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrica yünlü kumaslarin boyanmasinda kullanilir.

 

Sumak Çayı

100 gr sumak, 1 lt kaynar suda 10 dakika demlenir, dahilen günde 3 bardak içilir veya gargara olarak kullanılır.

Yazımızn sonuna gelirken, sumak bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimlerine dair hazırladığımız yazımızdan umduğunuz verimi aldığımızı umudediyor, bir sonraki makalemiznde okunmaya değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bitkilerimiz.org olarak yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder