2 Kasım 2014 Pazar

Susam

Bitkisel yağ camiasında adını sıklıkla duyduğumuz susam yağının elde edildiği susam  bitkisinin, yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli bitkilerimiz.org okurları için itinayla hazırladık. Yazımız sizlerin faydalanabildiği bir bir çalışma olduğu umuduyla, iyi okumalar diler, makalemizn sonunda bulunan yorumlar kısmında görüşlerinizi paylaşmanın önemini hatırlatmak isteriz.

 

Susam

 

Susam (Sesamum indicum), Pedeliaceae familyasına ait neredeyse , anavatanı Afrika olan bir bitki  metreyi bulabilen, dikine büyüyen ve tek yıllık bir bitkidir. Asya, Avrupa ve Türkiye’nin sıcak bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Kapsül meyvelerinin içinde çok sayıda tohum bulunur ve bunlar baharat olarak kullanılır. Simit, çörek üzerlerine konur. Susam, tahinin ana maddesidir.

Gövdeler uzunlamasına oluklu ve sık tüylüdür. Ülkemizde tarımı yapılan yağ bitkileri içerisinde önemli bir yeri olan susam tohumlarında %50-60 yağ içermektedir. Bileşiminde ayrıca %25 protein bulunmaktadır. Besleyici özelliği ve lezzetinden dolayı insan besini olarak çok miktarda tüketilir.

Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir. Mineral olarak ise demir, potasyum, fosfor ve kalsiyum, antioksidan olarak ise susam bitkisine kendi adını veren Sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları içermektedir.

 

Susamın Faydaları

 

 Lif ve yağ açısından zengin olan susamın faydaları arasında en bilineni sindirim sistemini çalıştırmasıdır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir ve aynı zamanda gaz giderici etkisi ile karın ağrısını azaltır.

  • Vücuda enerji verir. 
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. 
  • Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. 
  • Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. 
  • Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. 
  • Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır.
Solunum yolu hastalıklarını iyileştirdiği bilinen susam, göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.

 

Susam Yağının Faydaları

 

Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, mineraller ve B vitaminleri açısından çok zengin bir bitkidir. Ülkemizde bolca yetişen susam vücuda enerji verir. Aynı zamanda kansere karşı koruyucudur ve yaşlanmaya karşı antioksidan etkisi vardır.

Taşıdığı doğal lesitin, hem antioksidan maddelerin, hem de yağa eklenen diğer maddelerin ciltten kolayca ve derinlere kadar emilmesini sağlar. Böylece cildin yaşlanmasını engeller, kalıcı bir nem oluşturur.

İçine az miktarda kakao yağı eklenerek sağlıklı ve hızlı bir bronzlaşma sağlanıp, güneşin tuzlu su ve rüzgarın ciltteki yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkisi de azaltılmış olur. 

 

Susam Nasıl Kullanılır

 

Pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar, hem kış aylarında üşümeyi engeller. Bu kullanım yöntemi aynı zamanda cinsel gücü artırmaktadır. Dâhili kullanımda kabızlığı önler. Şeker hastalarının vücut dengelerini sağlamarında önemli bir yardımcıdır.

Soğuk havada vücut direncini artırmak için protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin tahini bol tüketmekte fayda var.

Emziren anneler için, hem sütü ve kalitesini arttırmak hemde sağlıklı bir emzirme süreci için 150 gr. ezilmiş susam, 1 kilo bal ve 100 gr. çörek otu karıştırarak bir gün içerisinde üç kaşık yemelidir.

 

Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı

 

Kuru ciltleri yumuşatır, besler. Anne sütünü artırır. Ağrılı ve düzensiz menstrüasyonu normale döndürür.  Selülitlere uygulandığında oluşacak farklılıkları görebilirsiniz. Romatizmaya karşı şifalı bir yağdır.

Artroz ve kireçlenmelerde eklemlerin kuvvetlenmesini sağlar. İçerdiği lesitin ve diğer maddeler ciltte uzun süre bozulmadan kalabilir. Bu sayede cildin erken yaşlanmasını engeller.

Susam yağının mantarlara karşı da etkili bir tedavi unsuru oluşturmaktadır. Vücutta bulunan saç, tırnak, kaş, kirpik gibi yapıları güçlendirici, varsa kırıkları iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Bunun için masaj şeklinde uygulanmalıdır.


Makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Susam bitkisini özelliklerinin incelendiği çalışmamızın sizlerin yararlanabilği bir makale olduğunu umudediyor, sıradaki çalışmamızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder