21 Aralık 2014 Pazar

Kahkaha çiçeği


Yazımız Kahkaha Çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

 

Kahkaha Çiçeği

Kahkaha çiçeği (Petunia hybrida); petunya çiçeği olarakta bilinen kahkaha çiçeği, çitsarmaşığıgiller familyasından, herdem yeşil kalan çalıdır. 250 den fazla türü bulunan kahkaha çiçekleri genelde Akdeniz kıyılarında olmak üzere, yurdumuzda tabii olarak yetişmektedir. Çabuk büyüyen bu bitkiler yaklaşık 1 m. ye kadar boylanırlar.

Bir kaç santim olan çiçekleri çok büyük olmamalarına rağmen ilkbahar sonundan sonbahar başına kadar uzun süre açık kaldıklarından değerlidirler. Çiçeklerinin  uçları mavi çizgili beyazdır.

Kahkaha çiçeği yetiştirilmesi çok kolaydır,bakım istemez. Bahçenize bir kez ektiğinizde  her yıl dökülen tohumlarından kendiliğinden biter. Bahçenizin kötü görünen yerlerini kaplayarak hoş bir görüntü verir.

Kahkaha Çiçeğinin Faydaları


  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak haz­mı kolaylaştırır. 
  • Kabızlığı engeller. 
  • Mide ve bağırsak nezlesinde faydalıdır. 
  • Safra kesesi salgısını art­tırır.

Kahkaha Çiçeği Nasıl Kullanılır


Bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kaynatarak suyu günde 3 fincan içilir veya pişirilip yenir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: KUZUKULAĞI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder