19 Aralık 2014 Cuma

Kibrit Otu
Kibrit otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

 Kibrit Otu

 

Kibrit otu (Lycopodium clavatum): Ortalama 1 metreye kadar boylanabilen, çiçeksiz, otsu bir bitkidir. sarı çiçek tozu içeren başaklarıyla, diğer yosunsu bitkilerden kolayca ayırt edilir. Her zaman yeşil olan bu yosunsu bitki , iki metreye kadar varan tutunma filizleri ile ormanların zeminlerinde kök salarak uzanır .

Bu filizlerden , 7-10cm uzunluğunda , süpürgeotunu andıran ama ondan çok daha yumuşak ve sık yapraklı pek çok dallara ayrılan saplar fışkırır. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bir bitkidir.

Kuzey-doğu Anadolu (Trabzon, Rize, Çoruh) dağlarının nemli kısımlarında (Orman açıklıkları) yetişir.çeşitli alkaloitler içerir bununla beraber, Sabit yağ (%50 civarında), mum ve şekerler, bitkinin diğer bölümlerinde taşıdığı alkoloidlerden çok az miktar, flavonlar ve triterpenler taşımaktadır.

Sabit yağ, müsilaj, elma ve limon asitleri, şekerler ve çeşitli alkaloitler içerir.

 

Kibrit Otunun Faydaları

 

Kibrit otu çayı idrar arttırıcı,   yatıştırıcı  ve romatizma ağrılarını dindirici etkiler gösterir. Toz haline getirilen sporları yaraları kurutmakta etkilidir. Bebek pişiklerini iyileştirmeye yardımcı olur. İdrar söktürücü ve bağırsak spazmlarını çözücü etkilere sahiptir.

Karaciğer rahatsızlıklarına karşı da Kibrit otu son derece büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca
mide bağırsak sorunları, kabızlık, bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıklar için de doğal yollardan tedavi edici bir bitkidir.
  • Mesane iltihaplarını giderir. 
  • Romatizma ve gut şikayetlerine karşı faydalıdır. 
  • Kanama durdurucu etkileri ile gerek yaralanmalarda gerekse burun kanamalarında kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

Kibrit otunun yararları arasında aynı zamanda kanama durdurucu etkisi de yer alır. Özellikle de burun kanamaları için çok etkilidir.

 

Kibrit Otu Nasıl Kullanılır

 

Kibrit otunun başakları kurutulduktan sonra sporları toz haline getirilerek kullanılır. Bitkinin kendisi zehirli olduğu için, sadece bitkinin zehir içermeyen sporları kullanılmalıdır.

 

Kibrit Otu Çayı

 

Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve hemen süzülür  Günde yalnızca 1 bardak, sabah kahvaltısından önce yudum yudum içilir.

Karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinde, günde 2 bardak içilebilir. En fazla 1 hafta süren bir çay küründen sonra en az 2-3 gün ara verilmelidir.

Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kibrit otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder