20 Aralık 2014 Cumartesi

Kitre Bu yazıızda geven otundan elde edilen Kitrenin faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz bilgileri siz değerli okurlarımızın beğenisine sunuyoruz. İyi okumalar.

 

Kitre

 

Kitre, Türkiye’nin iç anadolu, güney ve güneydoğu bölgelerinde kırlarda yetişen yabani bir diken olan geven otunun özsuyudur. Geven (Astragalus) , baklagiller familyasından yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü bulunan otsu ve küçük çalılara denir. Anavatanı Batı Asya, Çin, Tayvan ve Kore’dir. Yapraklar eliptik bir şekilde dal boyunca karşılıklı sıralanmıştır. Sari, açık sari, beyaz ve pembe açan türleri mevcuttur.

Geven otları, dikenli ve top halinde olup sonbaharda toplanıp kuırutulan kökleri çizilerek akan sütün kurutulmasıyla elde edilir. Beyaz ve siyah olmak üzere iki çeşidi olup beyaz olanı makbuldür. Antioksidan özelliği yüksek olan geven otu, kendisinden elde edilen kitreyede bu özelliğini taşımıştır.Özellikle,  bağışıklık sistemini uyarıcıdır ve ayrıca selenyum açısından çok zengindir.

Kitre Nasıl Elde Edilir


Haziran ayı başında; geven kökleri biraz açılır. Temmuz ayı ortalarında geven köküne, 1-2 çizik atılır. 10 gün sonra, sızan sütler kemikleşmiş olup toplanır. Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır ve bu kabuklar tek tek toplanır.

Kitrenin Faydaları


Öksürük , balgam ve böbrek rahatsızlıklarında. Boğaz iltihabi ve bademcik şikayetlerinde. Kitre zamkı ağızda emilir. Boğaz hastalıkları ve iltihaplarında koruyucudur.

Ayrıca diş pastası, kozmetik, parfüm, boya, tekstil endüstrisinde, ilaç sanayinde hap ve draje yapımında, salatalar için hazırlanan dressing, hardal, puding, pasta, dondurma ve sos yapımında kullanılır.

Kitrenin Nasıl Kullanılır


Sıcak su içinde eritilerek nişasta, şeker ve badem ile birlikte yenirse, öksürüğe, göğüs hastalıklarına, bel soğukluğuna ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. 

Böbrek rahatsızlıklarında 10 gr. kitre, 200 gr. sıcak bal şerbetinde eritilip içilmeye devam edilir. Kitre, zeytinyağı ile krem yapılıp yaralara sürülebilir.  Ağız içi yaralarda kitre, zamkı ağızda emilir.

Yazımızın sonuna gelirken , Geven otundan elde edilen Kitrenin faydaları ve kullanımı hakkında kaleme aldığımız yazımızn sizler için faydalı olduğunu umdediyor, bir sonraki yazımıızın dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz : KİVİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder