20 Aralık 2014 Cumartesi

Kivi


Kivinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Kivi 

 

Kivi (kiwifrui), üzüm gibi büyük ve odunsu bir gövdeye sahip ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Bitki Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve ürün ekim ayı ortası ile kasım aylarında hasat edilir. Kivinin anavatanı Çin’in güneyinde yer alan “Yangste” adı verilen vadidir. Kivi, dünyaya bu bölgeden yayılmıştır. Dünyaya yayılma zamanı ise, 1900’lü yılların hemen başlarında olmuştur.

Kivi, vitamin bakımından zengin olarak gösterilen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir.

A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok zengin bir meyve olan kivi, ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir. Besleyici değeri yüksek bir besin olan kivinin bir tanesi ile günlük A ve C vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Kivinin faydaları


Aspirin gibi kanı sulandırıcı etkisi sayesinde, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmasıdır. Ayrıca önemli faydaları arasında uyku kalitesini artırması da bulunur; akşam yemekten sonra yenen bir adet kivi daha rahat uyku uyumanızı sağlar.

  • Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. 
  • Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 
  • Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. 
  • Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır.
  • Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. 
  • Kan basıncını dengeler. 
  • Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. 
Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

Kivi Nasıl Kullanılır


Kivi, kabuğu soyulmadan, sadece üst kısmı kesilip, içerisi kaşık yardımı ile, yumurta gibi yenilmelidir.Kivinin meyvesi yenebileceği gibi cilt bakımı için de kullanılır. Dilimlenmiş kivi cilde konursa cildi besler ve nemlendirir.

Ayrıca, kivi ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen püre yıpranmış ve kırışmış ciltler için maske olarak kullanılabilir.

Kivi Yağı


Kivi tohumları Omege 3 yağ asidi gibi insan cildinin olumsuz çevresel koşullara karşı direncini arttıran yağ asitlerini içermektedir. Soğuk presleme yöntemi kivi meyvelerinin tohumlarından elde edilen yağ, cilt bakım ürünlerinin ham maddesi olarak kullanılmak üzere kozmetik sanayine ham madde olarak sunulmuştur.


Kivi Yağının Faydaları


Cilt canlandırıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. C vitamini kaynağıdır.Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Nezleye, gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır.

Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

Ayrıca cilde masaj yapılarak, uygulanır.Yeterli miktar yağ, baş parmak, parmaklar, el ayası ile yapılan, küçük alanlı dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanır. Friksiyon, deri altındaki kas ve dokuları etkiler. Etkisi doğrudandır.

Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kivi hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Bir sonraki makalemiz:KOCA YEMİŞ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder