20 Aralık 2014 Cumartesi

Koca Yemiş
Bu makalemizde koca yemişin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

 

Koca Yemiş


Koca yemiş (Arbutus unedo), fundagiller familyasından meyveleri yenen bir çalı türüdür. 5-10 metre boylarında olmasına karşın nadirende olsa 15 metreye ulaşan türlerine rastlanmaktadır. Türkiye’de Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki makilerle birlikte bulunur. Halk arasında yaban çileği olarak bilinen Dağ çileği, doğada kendiliğinden yetişen bir meyve.

Yapraklar tüysüz, üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü daha açık yeşil, kenarları testere dişli, uçları sivri ve derimsi bir ayaya sahiptir. Çiçekler beyaz renkli, uç kısımları yeşilimsi, salkım durumları halinde toplanmışlardır. Meyveleri küre biçiminde, 1-2 cm çapında, yüzeyi pürtüklü, önceleri yeşilimsi, olgunlukta ateş kırmızısı veya portakal rengindedir.

Koca Yemiş ağacının meyvesi çileğe benzer. Başta Limon sarısı renktedir ve tamamen olgunlaştıktan sonra kırmızı renge dönüşür. Meyve uzun zaman sapında durabilmekte ve mayhoş bir tadı vardır yenilebilir. Ağaçları çok dekoratif olduğu için süs bitkisi olarak ta Kullanılabilmektedir.

Taze yapraklarında şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prunasin adlı bir glikozit vardır. Meyveleri zengin bir antioksidan (anthocyanin ler, galik asit türevleri ve taninler ), vitamin C, vitamin E ve  karoten içeriğe sahiptir. Bu nedenle sağlığı destekleyen önemli bir besindir.

Koca Yemişin Faydaları


Koca yemiş başta idrar yolları enfeksiyonu ve mesane iltihaplanmasına karşı kullanılır. Homeopati’de mesane ve böbrek iltihapları, böbrek taşları, sık sık idrar yapma, idrar yollarının yanması ve idrarın çamursu ve sümüksü bir hal alması, üşütme sonrası idrar yolları rahatsızlıkları ve gece yatağı ıslatmaya karşı kullanılır.

Dezenfekte edici, antiseptik, damarları büzücü, tonik (vücudu kuvvetlendirici), üşüme rahatsızlıklarını ortadan kaldırıcı, tahrişi önleyici ve idrar söktürücüdür.

Koca yemiş, sinirleri yatıştırır ve kalp çarpıntısını giderir. Bronşitte faydalıdır. Nefes darlığını giderir ve öksürüğü keser. Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır. Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur.

Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Koca Yemiş Nasıl Kullanılır


Koca yemiş meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Koca yemiş meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır.

Taze yapraklarından elde edilen çayı göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Koca yemiş bitkisi hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 


Sıradaki makalemiz : KOKULU YONCA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder