20 Aralık 2014 Cumartesi

Kökboya Otu

 Kökboya bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz

 

Kökboya Otu

Kökboya Otu (Rubai tinctorum) , köklerinden alizarin ve parparin adlı boyar maddelerin (kök boya) elde edildiği bir çiçekli bitki türüdür. Sarı-beyaz renkte çiçekler açan, koyu kırmızı meyveleri olan, 1,5 metre boylarında, tırmanıcı bir bitkidir.

Yaprakları oval veya mızrak şeklinde üst yüzeyi koyu yeşil, kenarları narin kertikli, kısa saplı ve ortada ana bir damara sahiptir.Anavatanı Akdeniz bölgesidir. Orta ve Batı Anadolu bölgelerinde çok yetiştirilir.

Kökboya, çiçekleri oldukça küçük sarı veya sarımsı beyaz renkte mızrak şeklinde beş taç yapraktan meydana gelir ve çiçekleri geriden yıldız şeklinde görülür. Köklerinden alizarin ve purpurin adlı boyar maddeler elde edilir. Kökleri ayrıca, çeşitli glikozitler, sarı madde, sabit yağ, şeker ve pektin içerir.

Kökboya bitkisinin köklerinden elde edilen Alizarin ve Parparin maddeleri ile hazırlanan boya, Dünya’da “Türk Kırmızısı” adıyla bilinir. İplik boyamacılığında kullanılan ilk bitki olduğu bilinmektedir. Ayrıca Reçine, Minerallerden; Kalsiyum ve Magnezyum, Pektin, Protein, Anzimler ve sabit yağlar içerir.


Kökboya Otunun Faydaları


İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur ve yeniden oluşumunu engeller. Adet kanamalarını düzenler.

İdrar yolu hastalıkları, gut, kansızlık ve raşitizmde faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur ve yeniden oluşumunu engeller.

Kökboya Otu Nasıl Kullanılır


Kökboya bitkisi, temmuz ve Ağustos aylarında kökleri söküldükten sonra yıkanır ve kurutulur. Kökleri boya elde etmek için kullanılmaktadır. Tıbbi amaçla kullanım için ise kurutulmuş kökler toz haline getirilerek yutulabilir ya da gibi suyla karıştırılarak içilebilir.

İki kahve kaşığı ince kıyılmış kök boya kökü bir demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir ve sabah-öğle-akşam 100-150 ml içilir. Bu çay içildiğinde idrar kırmızı bir renk alır. Bunun herhangi bir mahsuru yoktur.


Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar. 

Sıradaki makalemiz: KRAL OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder