20 Aralık 2014 Cumartesi

Kokulu yonca


Kokulu yoncanın özelliklerini incelediğimiz makalemiz, kokulu yoncanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Kokulu Yonca

Kokulu yonca (Melilotus officinalis) , Baklagiller familyasından, boyu 30-150′cm yi bulan bitkidir. Kökleri derinlere giden kazık bir köke sahiptir.

Yaprakları üç parçadan oluşur ve eliptik şekilde,  koyu yeşil renkli ve uzun saplıdır. Çiçekli dalların ucundaki yaprak diplerinden çıkan uzunca bir sap üzerinde ve başak görünümündedir.

Başak veya salkım gibi sıkça dizilmiş olan çiçekleri sarı renkte ve güzel kokuludur. Yol kenarları, duvar dipleri, taşlı, kumlu topraklarda yabani olarak yetişen Kokulu yonca Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir.

Yapraklı dallarında kumarin, melilotik ve kumarik asitler ile uçucu bir yağ vardır. Ayrıca; Zamk, Tanin, Saponinler, Eter yağlar ve Kolin içerir.
A, B grubu, C, D, E ve K vitaminlerini içeren yonca vitamin bakımından oldukça zengin olmasının yanında, başta kalsiyum olmak üzere mineraller açısından da zengin bir besindir.

Kokulu Yoncanın Faydaları


Varis şikayetlerinde tafsiye edilmektedir. Yatıştırıcıdır. Mide rahatsızlıklarında , ishal (diyare) kesici , gaz söktürücüdür, soğuk algında , nefes yolları rahatsızlıklarında önemli bir yardımcıdır.

İdrar artırıcı , kan söktürücü , dalak rahatsızlığında , kalp çarpıntısına , boğmacaya ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kanı sulandırır , tromboflebitte , lenf bezleri ödeminde etkili bir tedavi yardımcısıdır.

Kokulu Yonca Nasıl Kullanılır


Yaprak, çiçek ve sürgünleri toplanarak 35 derecenin altında kurutulur. Kuruturken çok dikkat edilmeli, havalı ve güneşli bir yerde kurutulmalıdır. Saklanması veya kurutulması sırasında küflenmiş olan bitki kullanılmamalıdır. Yoksa zehirlenmelere neden olabilir.

Kokulu Yonca Çayı


Taneleri toz haline getirilir , günde 4 gr içilir . 1 bardak kaynar suya , 10 gr bitki konur , 10 dk bekletilir , günde 2 bardak içilir .Soğuk algınlığında vede nefes yolları Rahatsızlıklarında çay gibi içilirse çok faydalıdır .

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradai makalemiz: KORUK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder