20 Aralık 2014 Cumartesi

Kondurango

Kondurangonun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

  Kondurango

 

Kondurango (Condurango) : Yüksek kesimlerde yetişen, tırmanıcı bir ağaçtır. Boyu yetiştiği yöreye, toprağa ve iklime bağlı olarak 10-30 metre olabilen bir sarmaşıktır. Gövdenin çapı 10 cm’i bulabilir.

Yaprakları 8-12 cm uzunluğunda, 5-9 cm eninde, kalp veya yumurta şeklinde, üzeri sık tüylü, uzun saplı ve çapraz şekilde dört yaprak sapı gövdeye bağlıdır. Tropik ülkelerde kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Çiçeklerin beş adet taç yaprakları vardır ve çan veya koni şeklinde, kısa saplı, yeşilimsi renkte ve çiçekleri topluca bir arada şemsiye görünümü veririler.

Kondurangin adlı glikozit, nişasta, reçine ve çeşitli kimyasallar içerir.  Antioksidan ve anti bakteriyel etkilere sahiptir.

Kondurangonun Faydaları


  • Kondurango iştah açıcıdır. 
  • Mide bulantısını giderir. 
  • Sindirim bozukluklarında faydalıdır. 
  • Mideyi rahatlatarak gastrit şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. 
  • Kanamayı durdurucu ve kanser hücrelerini yok edici etkileri de bulunmaktadır.

Kondurango Nasıl Kullanılır


Kondurangonun gövde kabukları kurutularak kullanılır. En yaygın kullanım alanı iştahsızlık, mide ve sindirim sorunlarına karşı olan kullanımlardır. Bunun yanında, kansere karşı tedaviyi destekleyici olarak da kullanılmaktadır.

 

Kondurango Çayı


Yılın hemen her mevsiminde dal ve sürgünlerin kabukları soyularak güneşli ve havalı bir yerde kurutulur. Bir tatlı kaşığı kondurango demliğe konur ve üzerine 300-500 ml soğuksu konur ve bir taşımlık kaynatıldıktan sonra 4-5 saat beklemeye bırakılır sonra süzülerek içilir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.  

Sıradaki Makale : KOZO AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder