20 Aralık 2014 Cumartesi

KorukKoruk bitkisinin özelliklerini incelediğimiz makalemiz, Korugun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Koruk


Koruk;  Olgunlaşmamış ham üzüme koruk, diğer adıyla ekşi üzüm denir. Ekşi tadı içeriğindeki elma asidi ve tartarik asitten kaynaklanmaktadır. Ayrıca, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller içerir.

Koruğun Faydaları


  • İştahı açar. 
  • Göz ağrılarını dindirir. 
  • Kurdeşen hastalığına iyi gelmektedir.
Koruk suyunun, sindirim sistemini rahat çalıştırmasından; ve hazımsızlık sorununa karşı iyi gelmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.  Antioksidan özelliği sayesinde mideyi rahatlatır.

Koruk Nasıl Kullanılır


Şerbeti yapılabilir. Olgunlaşmamış, ham üzümlerin sıkılmasıyla elde edilen “koruk suyu” özellikle salatalara ekşi bir tat vermek için, limon gibi kullanılmaktadır.

Koruk Suyu

Koruk suyu, kabızlığı gidermek için de kullanılmaktadır. Fakat fazla kullanılması ishale neden olabileceği için ölçülü kullanılmalıdır.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz koruğun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar. 

Sıradaki makale: KONDURANGO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder