20 Aralık 2014 Cumartesi

Kozo Ağacı

Koz Ağacının yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kozo Ağacı

Kozo Ağacı (Hagenia abyssinica); Kırmızı, beyaz çiçekli, 20-30 metreye kadar boylanabilen, Afrika kökenli bir ağaçtır.  Ancak nesli tükenmekte olan Bitkiler camiasında bulunmasından kaynaklı geçmişte ensturman ve mobilya yapımında kullanılan bu ağacın kesimi afrikada yasaklanmıştır. Reçine, tanin, uçucu yağ, kosin, prokosin, kosidin, kosotoxin içerir.

Kozo Ağacının Faydaları


Anavatanı olan Afrikada yerel halklar kozo ağacının yapraklarını ödem attırıcı olarak yoğun olarak halen kullanırken,  asıl etkisini bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olması ile tanımlamaktadırlar. Ayrıca, kabızlıkta da faydalıdır.

Kozo Ağacı Nasıl Kullanılır


Çiçekleri solduktan sonra toplanıp kurutularak kullanılır. Bağırsak kurtlarının dökülmesi için Kozo çiçekleri kaynatılıp sabah aç karına 1 er su bardağı içilir. Ayrıca, sıtma, ateş ve öksürük tedavisi için bir ilaç olarak, genellikle tadlandırılak bir karışım halinde kullanılmaktadır.

Japon el yapımı kâğıdı olan washinin yapımında da Kozo ağacının kabuklarından elde edilen lifler tercih edilmektedir. Kozodan yapılan kağıtlar ıslanmaktan zarar görmezler.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar. 

Sıradaki makale: KÖKBOYA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder