20 Aralık 2014 Cumartesi

Kral Otu

Kral otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kral Otu

Kral otu (peucedanum ostruthium) , simetrik yeşil yaprakları olan, çiçekleri pembe ve beyaz renklere sahip ve dallarının ucuna doğru açan bitkilerdir. Yaprakları ilkbahar mevsiminde kökü ise sonbahar mevsiminde kurutularak tüketilir.

İçeriğinde;  kumarinler gibi oxypeucedanin , ostruthol , imperatorin , osthole , isoimperatorin ve ostruthingibi maddeler bulunmaktadır. Yapısında taşıdığı bu minerel ve bileşikler kral otunun güçlü bir anti-oksidan etkiye sahip olmasını sağlarken , iyi bir ödem attırıcı olarak kullanılmasına yol açmıştır.

Kral Otunun Faydaları


  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını giderir. 
  • İshale iyi gelir. 
  • Kanı arındırır. 
  • Damar sertliğine iyi gelir.

Kral Otu Nasıl Kullanılır


Yaprakların İlkbaharda, köklerin ise sonbaharda toplanması gerekir. Yapraklar ve kökler iyice kurutularak muhafaza edilir. Kral otunun Her kısmından faydalanılabilir.

Kral Otu Çayı


Kaynatılıp yada toz haline getirildikten sonra balla karıştırılıp tüketilebilir. 1 bardak kaynar suya, 2 gr ince kıyılmış kök konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Toz haline getirilerek, Toz haline getirilen yaprakları ballada karıştırılarak tüketilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: KROTON ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder