20 Aralık 2014 Cumartesi

Kroton Çiçeği

Kroton Çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kroton Çiçeği

Kroton (Croton tiglium) ,sütleğengiller familyasındandır. Anavatanı Hindistan olan küçük bir ağaçtır. Yabani olarak yetişen krotonlar 3 m yüksekliğe erişebilirler. Uzun parlak, renkli yaprakları ile ev bitkisi olarakta yetiştirilir.

Kroton, oldukça dayanıklı yaprakları, yıldızları andıran küçük sarı çiçekleri vardır. Yapraklarında yeşil, turuncu, sarı, kırmızı, mor ve pembe renkleri görülebilir. Orman ve fundalık alanda yetişir.

Kroton yağı denilen sabit yağ, krotonik asit ve reçine içerir. Geleneksel Çin tıbbında kullanılan 50 temel ottan bir tanesidir.


Krotonun Faydaları


Dahilen kuvvetli ve tahriş edici bir müshildir ve zehirlenmelere neden olabilir. Haricen de deriyi tahriş eder. Bu etkileri ile romatizma ve deri mantarlarına karşı kullanılabilir, fakat çok dikkatli kullanılmalıdır.

Kroton Nasıl Kullanılır


Tohumlarından elde edilen kroton yağı dahilen ve haricen kullanılabilir. Bununla birlikte, zehirlenmelere neden olabileceği için dahilen kullanılmamalıdır.

Kroton yağı


Zehirlenmelere neden olabileceği için dahilen kullanılmamalıdır.
Kroton yağı çok kuvvetli tahriş edici özelliğinden ötürü dahilen kullanılması terkedilmiştir. Haricen, kanı deriye toplayarak, romatizma ve siyatik ağrılarını gidermek veya deride tahriş yapmak (mesela saçkırana karşı) için kullanılmaktadır. Deriye sürüldüğünde önce sürülen yeri kızartır, sonra kabarcıklar meydana gelir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Sıradaki makalemiz: KUDUZ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder