21 Aralık 2014 Pazar

Kuduz Otu

Bu yazımızda Kuduz otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

Kuduz Otu

Kuduz Otu (Plumbago): Dişotugiller familyasından; koyu yeşil renkli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 30-120 santimetre arasındadır. Yaprakları sert ve dalgalıdır. Çakıllı, çorak arazide yetişir.

Çiçekleri salkım şeklindedir. Zehirlidir. 80 cm’ye kadar boylanabilen ve çiçekleri salkım şeklinde olan, sert yapraklı, koyu yeşil renkte, otsu ve zehirli bir bitkidir.

Tanen, sabit yağ ve plumbagol içerir. Acı tadı ile kusturucu ve tahriş edici etkileri içerdiği plumbagoldan kaynaklanmaktadır.

Kuduz Otunun Faydaları


  • Spazm ve ağrıları giderir. 
  • Ağrı kesici etkileri ile özellikle diş ağrılarına karşı faydalı olabilir. 
  • Mesane taşlarını düşürmeye yardımcı olur. 
  • Ödemde faydalıdır.

Kuduz Otu Nasıl Kullanılır


Bitkinin tamamı suda kaynatılarak ve lapa haline getirilerek kullanılabilir. Zehirlenmelere neden olabildiği için dahilen kullanılmamalıdır. Haricen ödemlere karşı faydalı olabilmektedir, fakat haricen de deride kızarıklıklara ve tahrişlere neden olmaktadır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kuduz otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.   

Sıradaki makale: KAHKAHA ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder