21 Aralık 2014 Pazar

Kuzukulağı Otu

Bu makalemizde Kuzukulağı otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Kuzukulağı Otu


Kuzukulağı (Rumex acetosa): Karabuğdaygiller familyasından nemli yerlerde yetişen, geniş ve kabarık yapraklı, ortalama 50 cm boylarında otsu bir bitkidir.

Yaprakları hafifçe kabarık ve geniştir. Meyveleri üç köşeli veya yassıdır. Yurdumuzda yetişen türleri; Labada, büyük kuzukulağı, küçük kuzukulağı gibi çeşitleridir. Ev ilaçlarında büyük ve küçük kuzukulağının yaprakları kullanılır.

Kuzukulağı türlerinin tadları ekşi olan yaprakları A, B ve C vitaminleriyle potasyum yönünden zengindir. içeriğinde, Tanen reçine, şekerler ve nişasta bulundurmaktadır.

Kuzukulağı Otunun Faydaları


İdrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Ateşi düşürür. Kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Diş ağrılarını dindirir. Mide şişliğini giderir. Kanı temizler. Kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

Egzama, sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. C vitamini açısında zengin bir besin olan kuzukulağı, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan Skorbüt hastalığına karşı da faydalıdır. Kansızlığa iyi gelir.

Kuzukulağı Nasıl Kullanılır


Yaprakları salata gibi yenebilir. Haşlanan bitkinin suyu içilebileceği gibi gargara olarak diş ağrısını kesmek için kullanılabilir. Haricen ise sivilce ve egzamaya karşı lapa olarak sorunlu bölgeye sürülür. Böbrek rahatsızlığı olanların ve romatizmalıların yememesi tavsiye edilir.

Kuzukulağı otu, güneş yanıklarında rahatlatıcı etki göstermektedir.  Taze kuzu kulağı otunun yaprakları topladıktan sonra ezilerek lapası yapılır ve güneş yanığı olan bölgeye dıştan uygulanır.

Kuzukulağı Çayı


Kuzukulağı taze kuzu kulağı otu yaprakları 1 litre kaynar suda demlenip günde iki üç kez içilmelidir. Ya da kuzu kulağı yaprağının üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dk demlendirilip içilebilir.

Kuzu kulağı otunun yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır. Kuzu kulağı otu, bol miktarda C vitamini barındırmaktadır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kuzukulağı otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: LABADA ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder