21 Aralık 2014 Pazar

Labada Otu

 Labada otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

Labada Otu

Labada (Rumex); Karabuğdaygiller familyasından; dere kanarlarında ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. İçerisinde 200 çok yıllık bitki türünü barındıran bir bitki türüdür.

Boyu 50 santimetre ile 2 metre arasında değişir. Bitki, çiçeklerinden olgunlaşan meyvesindeki tohumlarla çoğalır.Köklerinde nişasta, şekerler, reçine ve antrakinon türevleri vardır. Yaprakları sebze olarak yenir. Ev ilaçlarında kökü ve yaprakları kullanılır.

Ekşi olmayan türlerin yaprakları Anadolu’da yaygın biçimde sarma yapılarak tüketilir ve efelik, evelik adlarla anılırken ekşi yapraklı türleri kuzukulağı otu adıyla anılır. Labada daha çok dağ, orman ve çayırlarda sulak yerlerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir.

Labadanın yapraklarında Fosfor – demir bileşimi, tanen.; kazık köklerinde nişasta, şekerler, reçine ve antrakinon türevleri bulunur. Nişasta ve yağın yanında C vitamini içerir. Labada türleri pek cok kelebek türünün larvaları tarafından yiyecek olarak kullanılmaktadır.

Labadanın Faydaları


Vücudu güçlendirir. İştahı açar. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir, ishali keser. Kanı ve bağırsakları temizler. 

Labada Çayı, vücudu rahatlatır ve kuvvet verir. Haşlanıp deriye konursa kaşıntıları azaltır. Egzama ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Labada Otu Nasıl Kullanılır


Mayıs’tan, Ağustos’a kadar yaprakları toplanarak kurutulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmezse küflenebilir. Labadanın kurutulmuş kökü ve yaprakları ilaç olarak taze bitkisi de sebze olarak kullanılır.

Yapraklarından dolma yapılır. Yeşil tohumları kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse anne sütünü arttırır. Kökü kaynatılıp içilirse kaşıntıları giderir. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirilerek deri hastalıklarında kullanılır.

Labada Çayı


1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Labada bitkisi hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: LADEN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder