21 Aralık 2014 Pazar

Laden Otu

Bu makalemizde Laden otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

Laden Çiçeği

Laden Otu (Cistus creticus) ; Cistaceae familyasından beyaz veya pembe çiçekli bitki türüdür. 1 metreye kadar boylanabilen, pembe renkte çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, tanen ve reçine içermektedir. Ladenin yaprakları yapışkanlıdır.

Laden bitkisi, daha çok orman yangınlarından sonra, çamın yerini almaktadır. Bundan ötürü laden topluluklarının bulundukları yerler buralarda daha önceden bir çam ormanının olduğunu ıspatlamaktadır.

Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür. Genellikle 50-100 cm boylanabilir. Tohumları bir küre şeklinde, üzeri tüylü içinde tohumları vardır.

Anayurdu Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesi olup buradan önce diğer Akdeniz ülkelerine sonra da Avrupa ve Amerika’ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yabani olarak yetişen Laden gülü, Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yetiştirilebilir.

İçeriğinde Ladan denilen zamk vardır. Bu zamktan Ladanum adı verilen kokulu bir madde elde edilir ve parfümeri sanayiinde kullanılır.

Ladenin Çiçeğinin Faydaları


Balgam söktürür. Adet düzenleyicidir. Kabız edici etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezleyi keser. Dizanteride faydalıdır. Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir. Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir.

Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar. Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır. Sulu egzama, kaşıntılı, kabarcıklı gibi deri hastalıklarında kullanılır.

Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır. Cinsel uzuvlar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır.

Laden Çiçeği Nasıl Kullanılır


Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve nemden uzakta özel kaplarda muhafaza edilir. Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.

Laden bal, sirke ve zeytinyağı ile karıştırılıp pomat olarak kullanılırsa iltihaplı yaralara sürülerek iyileştirir. Saçlara firiksiyon yapılarak sürülürse, saç dökülmesini engeller. 

Laden Çayı


Bir kahve kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su konularak 5-10 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen çay demi ile yaraların üzerine kompresi yapılır. Laden yaprağı ve ıhlamur kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.
Bitki gereğinden fazla tüketildiğinde uyku düzenini bozabilir.

Sıradaki makalemiz: LAHANA


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder