21 Aralık 2014 Pazar

Lahana Bu makalemizde Lahanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Lahana

Lahana (Brassica oleracea), turpgiller familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen bitki türüdür.

Sonbaharda açan çiçeklere, dört taç yapraklıdır. Dış yaprakları, geniş damarlı ve yeşildir. Yaprakları birbirine sarılı haldeddir. İçkısmına doğru yaprakları beyazlaşır. Tek sap üzerinde yetişir. sonbaharda olgunlaşan tohumları yuvarla siyah renkte ve toplu iğne başı büyüklüğündedir.

B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

Lahananın Faydaları


Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır.

Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır.

Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

 

Lahana Suyu


Lahananın sıkılmasıyla elde edilen suyu, Batı ülkelerinde mide ülserleri için geleneksel bir tedavi yöntemi olmuştur: Yapılan deneyler, lahana suyunun mide ülserlerini önlediğini ve iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.

Lahana Nasıl Kullanılır


Lahana genellikle yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir.

Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Kadınlarda regl dönemi göğüs şişmesi ve ağrılarına karşı lahana yapraklarını göğüslerde bir gün bekletmek ağrının şişmenin önüne geçmektedir.

Lahana Suyu İle Diyet


3 yaprak lahanayı kaynar suda 3 dakika beklettikten sonra üzerine 20 dal maydonoz atınız ve 3-4 dakika kaynadıktan sonra altını kapatıp soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra ise  süzüp üzerine limon sıkıp için.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lahana hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makale: LALE ÇİÇEĞİ


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder