21 Aralık 2014 Pazar

Lale

 Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Lale çiçeği hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Lale Çiçeği

Lale (Tulipa), zambakgiller familyasından güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adıdır. Soğanlarının üzerinde zarımsı bir örtü bulunur. Etli ve yeşil 2-8 yaprağı vardır.

Çiçekler, saplar ucunda çoğunlukla bir, bazen ikidir. Çiçek parçaları altılıdır. Kırmızı, sarı ve ara tonlarda renklere sahiptir.

Beyaz en çok tercih edilen rengidir. Yaprakları uzun mızraksıdır. Sapının üstünde bir tek çiçek bulunur. Çiçekler çok çeşitli renklerde olduğu gibi alacalı da olabilir. Lale soğandan yetişir, ilkbaharda çiçek açar.

Anavatanı Pamir, Hindukuş ve Tanrı dağlarıdır. Türkler göçleri esnasında bu bitkinin soğanlarını Anadolu’ya getirmiştir. 1500′lü yıllarda Avrupa’ya Anadolu’dan giden lale özellikle Hollanda’da çok yaygındır.

Lale özellikle doğu kültür ve mitolojilerinde özel bir yere sahiptir. Edebi eserlerde sıkça kullanılmasının yanı sıra mitolojilerde de lalenin ortaya çıkışına dair farklı ve çok çeşitli hikâyeler bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü ve özellikle doğu edebiyatında en sık kullanılanı Pers mitolojisindeki lalenin kökeni söylencesidir.

Bu söylenceye göre yaprağın üstündeki bir çiğ tanesine yıldırım düşmüş, böylece çiğ tanesi ve yaprak alev almıştır. Daha sonra donarlar ve lale meydana gelir. Bu hikâyeden yola çıkarak, lale çiçeğinin ortasındaki koyuluğun bu yanmanın sonucu olduğuna inanılır.

Lale Çiçeğinin Faydaları


Kabızlığı gidermekte etkilidir. Lale çiçeğinin suyu doğumu kolaylaştırmak için faydalıdır.

Çiçekleri fitil yapılıp rahim ve kadın hastalıklarına karşı kullanılır. Yaprakları ve sapları kalp hastalıklarında kalp atışını düzenlemek için kullanılır.

Lale Nasıl Kullanılır


Çoğunlukla, süs bitkisi olarak kullanılır. Bunun yanında, yapraklarından ve saplarından çeşitli hastalıklar için istifade edilir.

Yaprakları birkaç gün suda bekletilip süzüldükten sonra egzama ve diğer cilt lekelerini gidermek için kullanılabilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lale çiçeği hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: LATİN ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder