21 Aralık 2014 Pazar

Lavanta,

 Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Lavanta çiçeği  hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Lavanta Çiçeği

 

Lavanta (Lamiaceae) Lavandula cinsini oluşturan Akdeniz kökenli bitkidir. Atlas Okyanusu adalarından Akdeniz çevresi ülkelerine ve Hindistana kadar uzanan geniş bir alanda yetişen, lavanta cinsi üyeleri, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir.

Çalı görünümlü çok yıllık bir bitki olan lavanta (Lavandula angustifolia) ince uzun yaprakları gümüşi, çiçekleri ise menekşe renklidir. Çiçeklerin ferahlatıcı hoş bir kokusu vardır.

Çiçekler temmuz ağustos aylarında tomurcuk halindeyken toplanır. Saplarıyla beraber toplanan çiçekler demet halinde bağlanıp gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.

Lavanta bitkisinin içerisinde p-cymene, alpha-pinene, cinnamaldehyde ve carvone gibi teskin edici (sedatif) etkin maddeler bulunur. Lavanta çiçeğinin en önemli maddesi ise uçucu yağdır. Gerçek lavanta çiçeği en az % 1 uçucu yağ içerir. 
Lavanta yağı parfümeri ve kozmetik sektöründe güzel kokusu için kullanılır.

Lavantanın Faydaları


Lavanta geleneksel tıpta sinirsel baş ağrısı, nevralji ve kusma gibi sorunlar için kullanılmıştır.  Lavanta  sinir sistemini rahatlatır ve stres seviyesini azaltır. Bazı küçük çaplı araştırmalar lavanta esansiyel yağının, anksiyete, stres ve postoperatif ağrı ve alopeside (saç dökülmesi) olumlu etkiler sağlayabileceğini göstermiştir.
 • Migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir
 • Soğuk algınlığının çabuk geçmesine yardımcı olur
 • Öksürüğü alır
 • Astım belirtilerini hafifletir
 • Solunum yollarını rahatlatır
 • Terlemeyi arttırır,Ateş düşürücüdür
 • Ağız kokusunu giderir
 • Kabızlık ve ishale iyi gelir
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  .

Lavanta Nasıl Kullanılır


Çiçek açmadan hemen önce toplanıp kurutulmuş çiçekleri ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Lavanta yağı çiçeklerden su buharı destilasyonuyla elde edilir. Uyku proplemlerinde zeytinyağıyla karışık lavanta yağı yatmadan önce 1-4 damla göğse ve enseye sürülebilir.

Lavanta Yağı


Lavanta yağı genellikle masaj, akupunktur ve Şiroterapik manipülasyon gibi bütünleştirici tıp uygulamalarında kullanılır.

Lavanta yağının sedatif etkisi solumayla ve cilt yoluyla oluşur. Lavanta  yağı ayrıca, mikropların üremesini engelleyen antiseptik amaçlarla ve aromaterapide kullanılır. Lavanta yağı güçlü antiseptik etkiye sahiptir.


Lavanta Çayı


Lavanta çayı sinir ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarında rahatlama sağlayabilir. Yatmadan önce içilecek bir fincan lavanta çayı uykuya yardımcı olabilir

Lavanta Çayı; 1 veya 2 kahve kaşığı lavanta çiçeğinin üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika demlenip süzülür. Akşamları 1-2 bardak içilir.

Lavanta Banyosu;100 gramdrog üzerine2 litrekaynar su dökülür, üstü kapalı olarak 5 dakika kadar demlenir, süzüldükten sonra, tam banyo suyuna eklenir.Yatmadan bir saat önce 20 dakika süresinde banyo yapılır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. lavanta hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: MADIMAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder