21 Aralık 2014 Pazar

Leylak

 Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Leylak çiçeği  hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Leylak


Leylak (Syringe vulgaris), zeytingiller (Oleaceae) familyasından, 20′ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı ağaççıklardır. Vatanı Doğu Asya ve Avrupa’dır. İlkbaharda çiçek açar ve bu çiçekler salkım biçimindedir.

Yaprakları parlak yeşil renkte, kenarları düz ve kalp şeklindedir. Bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri bahçe süslemesinde kullanıldığı gibi kesme çiçekçiliktede kullanılır.

Çeşitli melezlemelerle yalınkat veya katmerli, beyaz, pembe, kırmızı, açık ve koyu mor, ebruli, krem renginde çiçekler açan pek çok türü elde edilmiştir.

İçeriğinde, Acı maddeler ve özellikle yüksek oranda C vitamini içermektedir.

Leylağın Faydaları


Leylak , kabızlık giderici, iştah açıcı,Çiçekleri ise ateş ve kurt düşürücüdür.Ateş düşürücü etkisi vardır. Toksit maddeleri vücuttan atmaya yarar. Romatizma ve kas ağrılarında kullanılır. Siyatik ve mafsal ağrılarında kullanılır. Gut hastalığına karşı kullanılır. Cilt bakımında kullanılır.

Leylak Nasıl Kullanılır

 

Yapraklar kullanılır. Yapraklar çiçek açma zamanında (nisan-mayıs aylarında) toplanır. Gölgede veya 50 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur.  Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Leylak Yağı

 

Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur. Ayrıca Bronşit astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılması önerilir.

Dahilen; Günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda zararlıdır. Haricen; yara üzerine tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak masaj şeklinde sürülerek de tatbik edilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. leylak hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: LOBELYA 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder