21 Aralık 2014 Pazar

Lobelya


Yazımız Lobeyla bitkisinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

 

Lobeyla

 

Lobelya (Lobelia inflata): Salkım durumunda mavi çiçekleri bulunan bir ya da çok yıllık anavatanı Kuzey Amerika olup  1 metreye kadar boylanabilen, beyaz çiçekli bir bitkidir.

Yaprakları almaşıklı olarak dizilmiştir. Çiçekler yaprak koltuğundan çıkmaktadır. Her bir çiçek sapında bir çiçek mevcut olup çiçekler, dal ucunda ve salkım şeklindedir. Güneşli yerlerde ve gevşek besin maddece zengin, iyi gübrelenmiş topraklarda gayet iyi gelişir. Killi topraklarda fazla yapraklanma gösterir ve boylanır.

Lobelin adlı alkaloit içerir ve zehirli bir bitkidir. Yüksek sayılabilecek bir oranda manganez ile A ve C vitamini içeren lobelya, bugün tıp çevrelerince hem kan temizleyicisi, hem de astım, kronik bronşitin tedavisinde önemli bir yardımcı olarak kullanılır.

Lobelyanın Faydaları


Astım, bronşit, boğmaca ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Uyarıcıdır.

Kalp atışlarını hızlandırır ve tansiyonu yükseltir. Kökleri cinsel hastalıklara ve ülsere karşı, rendelenmiş yaprakları ise cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Lobelya Nasıl Kullanılır


Lobelia potansiyel olarak taşıdığı yüksek alkolitlerin etkisiyle toksik bitkidir. Bu sebeble küçük dozlarda (özellikle homeopatik dozlarda) kullanılmalıdır. Doz aşımlarında, mide bulantısı, kusma, terleme, ağrı, felç, koma ve hatta ölüme neden olabilecek zehirli bileşikler içerdiği için doğrudan kullanılmamalı,


Tentür olarak ya da doğal ilaç yapımında kullanılır. Lobelya kusma, terleme, ağrı, felç, koma ve hatta ölüme neden olabilecek zehirli bileşikler içerdiği için doğrudan kullanılmamalı, bunun yerine lobelyadan elde edilen hazır ürünler alınmalıdır. Haricen merhem şeklinde de kullanılabilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lobelya bitkisi hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makale: LOHUSA OTUHiç yorum yok:

Yorum Gönder