21 Aralık 2014 Pazar

Lohusa Otu

 Yazımız Lohusa otunun  faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

 

Lohusa Otu


Lohusa otu (Aristolochia clematitis):  İkiçeneklilerden, çok yıllık, otsu veya çalı biçiminde, çiçekleri koyu kahverengi, pis kokulu, 70-80 cm boyunda ince saplı tırmanıcı bir bitkidir . Yapraklar kalp şeklinde yumurta biçiminde, bütün kenarlı ve almaşıktır.

Çiçekler sarı, yeşilimtrak, birkaçı bir arada, yaprak koltuklarında toplu halde bulunurlar. Meyve armut şeklinde olup içerisi küçük tohumlarla dolu bir kapsül şeklindedir.Uçucu yağ, acı madde, tanen, nişasta, reçine, sarı madde ve aristolohik asit içerir.

Bu bitkiye Lohusa otu de­nilmesinin sebebi yeni doğum yapmış kadınlara çok faydalı olduğu içindir. Lohusa otu Memleketimizde Marmara ve Kara­deniz bölgelerinde bulunur.

Lohusa otunun köksaplarında ,aristolohin ve magnoflorin gibi alkoloidler, eterik yağ, acı sepi maddeler, aristolohi ve noraristolohin, aristolohi asidi, eterik yağ, saponinler, organik asidler bulunmaktadır. Ayrıca tohumlarında , aristohin, aristolohin asidi ve yağlı maddeler ihtiva eder.

Lohusa otu,  muhtevasındaki aristolohini kalbin atışını kuvvetlendirdiği ve kan damarlarını genişlettiği tespit edilmiştir. Bu yüzden bitkiyi taze tüketmek kesinlikle sakıncalı. Kullanımında ise kesinlikle dikat edilmeli ve bir uzman kontrolünde alınmalıdır.

Lohusa Otunun Faydaları


 Doğumu kolaylaştırır. Adet söktürür ve adet düzensizliklerine iyi gelir. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Terletici, ateş düşürücü ve iltihap gidericidir. Haşarat sokmasına ve zehirli otların zararına da faydalıdır.

Lohusa otu,(Aristolochia clematitis) yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon hastalığı tedavisi, su toplama (ödem) ve yaraların iyileştirilmesinde ilaç olarak tavsiye edilir.

Romatizma ve arterit şikayetlerini azaltır. İdrar arttırıcı ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Alerjik deri hastalıkları ve egzamaya karşı faydalıdır. Yılan ısırıklarına karşı da kullanılmaktadır.

Lohusa Otu Nasıl Kullanılır


Lohusa otunun toprak üstü kısımlar çiçek açma zamanında mayıs haziran aylarında toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur.

Loğusa otunun kurutulan kökleri suda kaynatıldıktan sonra tatlandırılarak dahilen ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Lohusa Otu Çayı


Köksaplardan 1 kahve kaşığı saplardan 300 gr. kaynar su ile haşlanarak (demleme) 2 saat bekletilir. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. lohusa otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  
,
Sıradaki makalemiz: LAVANTA 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder