21 Aralık 2014 Pazar

Madımak Otu

 Bu makalemizde Madımak otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

Madımak Otu

Madımak (Polygonum cognatum), kuzukulağıgiller familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türüdür.

Yaprakları eliptik biçiminde, kısa saplı ve ekseri sivri uçlu, kenarları bütün ve de değişken sıra ile dizilmiştir.Çiçekleri yaprakların koltuğunda kümeler halinde, pembe veya kırmızımsı pembe renkli ve 4-5 mm boyunda olup 2-5 adedi bir aradadır. Madımak, içerdiği fenolik birleşiklerden dolayı diğer bitkilerin gelişimini engelleyen fitotoksik özelliğe sahip boğucu bitkidir.

Türkiye’de özellikle Yozgat, Sivas, Çorum gibi Orta Anadolu ve Tokat, Gümüşhane gibi iç Karadeniz illerinde sebze olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Madımak otu içeriğinde, uçucu yağ, tanen, nişasta ve glikoz içerir. Bu yapısıyla, antioksidan özelliği olan ve bitkisel bir antibiyotiktir.

Madımağın Faydaları


İdrar artırıcı, şeker hastalarında kan şeker düşürücü, damar büzücü olması sebebi ile uzun süreli kanamalarda kadınlarda ve hemoroidlerde kullanıldığı diyare ve kusmada, böbrek taşlarını düşürmede etkilidir. Tohumları bronşit tedavisinde kullanılmaktadır.

Damarları büzücü etkileri ile basur, doğum sonrası kanamalar ile aşırı adet kanamalarında faydalıdır. Kan şekerini düşürerek şeker hastalarına iyi gelir.  Antioksidan ve bitkisel bir antibiyotiktir. Madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılır.

Madımak Otu Nasıl Kullanılır


Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yenilen Kısmları olan Yaprakları ve yumuşak saplı kısımları toplanır.Taze yaprakları salata olarak yenebileceği ya da bitki kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabilir. 

Orta Anadolu halk mutfağında besin olarak kullanımı yaygındır ve çiğ (madımak salatası) olarak yenir ya da pişirilerek (madımak aşı, cacığı, mıhlaması, çorbası, yahnisi, böreği, gözlemesi, bükmesi) yapılır.

Madımak Çayı


Madımak’ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Bir bardak kaynar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Madımak otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

 Sıradaki makalemiz : MAHMUDE OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder