22 Aralık 2014 Pazartesi

Mahlep Ağacı

 
Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Mahlep ağacı hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

Mahlep Ağacı

Mahlep (Prunus mahaleb) ; Familyasından 8-10 m boylarında, beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken ağaç türüdür. Türkiye’de  Ege ve Güney Anadolu bölgesinde yetişir.

Genç sürgünleri tüylüdür. Yaprakları dairemsi veya yumurta şeklinde olup, boyları 3-6 cm, kenarları dişlidir. Çiçekler güzel kokuludur. Küçük ve takriben 5-6 mm büyüklüğündeki meyve, olgunlukta siyah bir renk alır. Fidanlıklarda anaç olarak kullanılır ve üzerlerine kiraz aşılanır.

Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Dağlık yamaçlarda, kalkerli yerlerde yetişir. İdris ağacı olarak da bilinir. Nisandan Mayısa çiçeklenen dalları, hastalıklara karşı dayanıklı gövdesi, parlak yeşil kalp şekilli yaprakları ile nadide bir ağaçtır. Çift cinsiyetli olan ağaç kendi kendini polenler ve meyvelenir.

İçeriğinde, Kumarin, silisilik asit ve prusik asit içerir. Mahlep tohumu önemli bir protein ve yağ asitleri kaynağıdır. Sabit yağ % 27-40 oranında bulunur ve kumarin taşır. Mahlep yağı % 35’e kadar eleostarin asidi taşır. Bu asidin gliseridi çok az yağda bulunmaktadır.

Mahlep Ağacının Faydaları


İdrar ve balgam söktürücüdür. Nefes darlığı ve sıtmaya karşı faydalıdır. Ağrı kesicidir. Vücuda kuvvet verir ve cinsel isteği arttırır. Şeker hastalarına ve prostat şikayeti olanlara iyi gelir.

Mahlep, taze olarak yenildiğinde mide sancısını, likörü yapılıp içildiğinde karın bölgesinde olan sancıları, kurutulup yenildiğinde baş dönmesini önlediği, kurutulmuş iç çekirdeği yenildiğinde ise kalp ağrılarını giderdiği bilinmektedir.

Kemik gelişimi yetersiz olan çocuklar için; bu durumda bebeklerinizin mamasına, sütünün içine, muhallebiye ekleyeceğiniz üç dört çay kaşığı mahlep işe yarayacaktır.

Mahlep Ağacı Nasıl Kullanılır


Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir.  Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ilâç ve afrodizyak olarak da değerlendirilir.

Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır. Güneşte kurutulur. Silindirler arasından geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır Sabit yağ ve kumarin ihtiva eder.

Mahlep ağacının tohumuda kullanılır. Kurutulduktan sonra öğütülen mahlep tohumları simit, poğaça, kek ve kuru pastalara katılır.Tohumlar toz haline getirilip balla karıştırılmak suretiyle alınır. Ağacın kabuklarının hoş kokulu olması, kumarin ihtiva etmesinden ileri gelmektedir. Ayrıca, parfümeri ve boya sanayinde de kullanılmaktadır.Bitkinin kurutulmuş olgun tohumları kullanılır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Muz hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz : MAİTAKE MANTARI


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder