21 Aralık 2014 Pazar

Mahmude Otu

 
Bu makalemizde Mahmude otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz

 

 

 

Mahmude Otu

Mahmude (Convolvulus arvensis):  Çitsarmaşığıgiller familyasından, Anadolu’da ve Suriye’de yetişen, kökleri uzun ve kalın, çiçekleri sarımsı beyaz renkte olan, tırmanıcı ve sütlü, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Çiçekleri açık sarı renkte ve taç yaprakları koni şeklinde olup ağız kısmında beş hafif çıkıntı vardır ve bu çıkıntılar çiçek tam açmadan önce çiçeğe yıldız görünümünü verir. Çiçek sapı oldukça kuvvetli olup çiçeği yukarı doğru tutabilir. Kökleri havuç şeklindedir. Akdeniz bölgesinde yetişir. Bingözotu, Türk sarmaşığı olarakta bilinmektedir.

Mahmude otunun 3 cinsi bulunur. İlaç olarak beyaz ve yeşili kullanılır. Siyah olanı zehirlidir ve Reçine, şeker, nişasta, tanen, flavonlar, çeşitli glikozitler ve musilaj içerir.

Mahmudenin Faydaları


Özellikle kalınbağırsağa etki eder ve dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve ishale neden olur. Mideye kuvvet verir. Frengide faydalıdır. Akrep sokmasına iyi gelir. Adet sancılarını azaltır. Ateş düşürücü etkilere sahiptir.

Mahmude Nasıl Kullanılır

Temmuz- ağustos  aylarında  çan yada huni biçimli soluk sarı yada beyazımsı çiçekler açar.Kökleri ve köklerinden elde edilen sakız kurutularak kullanılır. Kökleri kurutulup toz haline getirilerek kullanılır. Kök kısmı kesilip elde edilen sütü dondurularak kullanılır. Yaprakları harici kullanılır.

Mahmudenin kökleri toz haline getirilip 1-2 gram kadar yutulursa kabızlıkta faydası görülür.
Zehirli bileşikler içerdiği için fazla kullanılmamalıdır. Hamilelerin, çocukların ve yaşlıların kullanması tavsiye edilmez.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mahmude otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz: MANTAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder