22 Aralık 2014 Pazartesi

Maitake Mantarı


Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Maitake Mantarı hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.
 

 

 Maitake Mantarı

 

Maitake Mantarı (Grifola Frondosa); Maitake mantarları en çok kayın ve meşe gibi ağaçların köklerine yakın ve üst üste binen yelpaze şeklinde demetler halinde büyürler. .Asya ,Avrupa ve Kuzey Amerika’da ılıman bölge ormanlarında yetişir.

Adını ‘dans eden mantar’ anlamına gelen Maitake’den alan bu mantar doğu tıbbında bağışıklık sistemi üzerine olan olumlu etkileriyle tanınır. Mantarlar kralı adıyla bilinen ‘maitake mantarı’; kanserden korunma, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemi uyarıcısı olarak etkilidir.

Maitake Mantarının Yapısı


İçeriğinde polisakaritler, alfa glukanlar, 1,3 beta-D- glucanlar ve 1,6 beta-glukanlar, kuru ağırlığının yaklaşık %25′i oranında protein, B1, B2, C ve D2 vitaminleri, niasin, potasyum, fosfor, mağnezyum, selenyum ve kalsiyum fosfor bulunur. 

1,6 beta-D-glucan maitakenin en önemli öğesidir. Bu özelliği, immün sistemde anahtar rolü üstlenen makrofajlar, katil hücreler, T hücreleri, interleukin-1 and superoksid anyonları harekete geçirmesinden kaynaklanmaktadır.

Çinde gençlik pınarının, uzun yaşamın kaynağı olarak kabul edilen “Ölümsüzlük Mantarı”olarak değerlendirilirken, anti-aging, antioksidan, anti-allerjik, anti-hipertansif, anti-diyabetik özellikleri vardır. Bağışıklılık sistemi güçlendiricisidir.

Maitake Mantarının Faydaları


Diğer mantar hülasalarının aksine, maitake özü, ağız yoluyla bile verildiğinde, güçlü bir antikanser aktivite gösteriyor. Bu mantarın sap ve şapkaları tedavi için kullanı­lır. 

Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kilo kaybı, bağı­şıklık sisteminin uyarılması ve kanser tedavisi için kullanılmaktadır. Belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Dünyada en yaygın kullanım alanı, AİDS, kanser tedavisi ve bağışıklık sis­teminin uyarılmasıdır. Maitake mantarının kemik iliğini uyardığı ve dokso-rubisin isimli ilacın yan etkisini azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamamda,  Maitekenin mantarı akciğer, kolon, karaciğer, prostat, beyin tümörlerinde büyümeyi engelleyici önemli bir tedavi destekleyicisi olarak kullnılmaktadır..

Yapılan küçük klinik çalışmalarda kanser hastalarında yararlı olduğu, bazı hastalarda kanserde ge­rileme olduğu, bağışıklık sistemini uyardığı bildirilmiştir.

Maitake Mantarı Nasıl Kullanılır


Maitake’nin kemik iliğinde koloni oluşumunu hızlandırdığı, doxorubicin toksisitesini azalttığı ve tümör metastazını inhibe ettiği tespit edilmiştir. Kanserden korunmak için, kanser tedavisinde destek olarak ve kanser kemoterapisinin yan etkilerini azaltmak için yardımcı olarak kullanılabilir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azalttığı gözlenmiştir. Maitake mantarı kapsül, sıvı ekstre ve çay şeklinde kullanılmaktadır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Maitake mantarı  hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: MAYDONOZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder