21 Aralık 2014 Pazar

Mandalina

 Bu makalemizde Mandalinanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Mandalina

 

Mandalina (Citrus reticulata), ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyve türüdür.

Turuncu, sarı renklerde olan mandalina, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Mandalina, portakala nazaran daha yumuşak olan kabuğu soyulduktan sonra yenebildiği gibi suyu sıkılarak da içilebilir.

Bileşiminde limonen ve citral bulunur. Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir

Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi, Doğu Karadeniz bölgesi. Ülkemizde Alanya, Antalya, Mersin, İskenderun (Dörtyol) ve Rize illerinde daha çok yetiştirilir.

Mandalinanın Faydaları


Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır.

Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir.

Mandalina Nasıl Kullanılır


Mandalina taze olarak veya suyu sıkılarak tüketilir. Suyu sıkılan mandalina da portakal gibi çok uzun süre beklemeden tüketilmelidir. Sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilen meyve suları vitamin ve mineral kaybına uğrar.

Reçeli de yapılan mandalinanın çiçeklerinden yapılan çay, hazmı kolaylaştırır ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Meyvesinin taze kabuklarının sıkılması ile mandalina yağı elde edilir.

Banyo suyuna damlatılan bir kaç damla mandalina yağı yorgunluğu giderir, vücuda enerji verir. Mandalina yağı ile eklem yerlerine yapılan masajın ağrıları azaltması da mandalinanın faydaları arasında bulunur.

Dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. Tonik olarak kullanılır. Nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılır. Kas kuvvetlendiricidir. Mikrop sökücüdür. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Yağlı ciltlerde gerdirme ve yağ salgısını dengelenmesinde faydalıdır

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mandalina hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: MARUL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder