21 Aralık 2014 Pazar

Margarit Çiçeği


Bu makalemizde Margarit yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz

 

 

Margarit

Margarit (Leucanthemum vulgare); Çayırlarda ve dağlarda yetişen, çiçeklerinin yaprakları beyaz ortası sarı renkte, dalları ufak, 60 cm’ye kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Papatyanın bir türüdür. Dalları ufaktır. Yeşil yaprakları dantela gibidir. Çiçeklerinin etrafında beyaz yapraklar vardır. Ortası altın sarısı rengindedir. Çiçekleri yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Margaritin Faydaları


Uyarıcıdır. İdrar söktürür. Terletici etkisi ile vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Egzama, temriye gibi deri hastalıklarında faydalıdır.

Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

Margarit Çiçeği Nasıl Kullanılır


Çiçekleri yazın toplanıp kurutulur ve kaynamış suda demlenerek kullanılır. Hazırlanan çay içilebilir ya da egzama gibi deri hastalıklarında ve yaralarda sorunlu bölgeye bir pamuk yardımıyla haricen uygulanır. Bir litre suda 50 – 55 gram kadar margarit iyice kaynatılır. Elde edilen sudan, günde iki, üç kahve fincanı içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Margarit çiçeği hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: MANDALİNA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder