22 Aralık 2014 Pazartesi

Marrup Ağacı

Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Muz hakkındaki yazımız siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Marrup Ağacı

Marrup  (Quassia amara); İkiçenekliler familyasından, bileşik almaşık yapraklı uzun boylu bir ağaçtır. Kabuğu düz, pürüzsüz ve acıdır. Başlıca etken maddesi Quassin’dir.

Marrupun Faydaları


Ateşi düşürür. İştah açıcı etkileri ile iştahsızlığı gidermeye yardımcı olur. Sindirim sistemi, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ülser yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur. Safrayı arttırır. Kalp hastalıklarında faydalıdır. Kanserli hücreleri öldürücü etkileri ile özellikle lösemi de kanser tedavisini destekleyicidir. İltihap gidericidir. Hepatite karşı da faydalıdır.

Marrup Nasıl Kullanılır


Ağaç kabukları ve yaprakları tıbbi amaçla kullanılır. Çayı hazırlanabileceği gibi Marrup ağacından hazırlanan tablet şeklinde hazır ürünler de bulmak mümkündür. Ağacın kerestesi de değerlidir.

Marrup Çayı


Marrup çayı , su : 1 su bardağı sıcak suya; 1 tatlı kaşığı ufalanmış marrup yaprağı konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir. Aynı işlem öğle ve akşam yemeklerinden sonra tekrarlanır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Marrup ağacı hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: MELEK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder