21 Aralık 2014 Pazar

Mayasıl Otu

Bu makalemizde  Mayasıl Otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

 Mayasıl Otu

 

Mayasıl Otu (Teucrium polium) , ballıbabagiller familyasından bitki türlerinin ortak adı. Yaklaşık 40-50 türünün olduğu bilinmektedir. Beyaz çiçekli, üzeri tüylerle kaplı, otsu bir bitkidir. Uçucu yağ ve acı madde içerir.

Anavatanı Avrupa, Asya ve Afrika olmasına karşın iki türü güneydoğu Avustralya’da bulunur. Karşılıklı dizilmiş yaprakları 5-10 cm boyutundadır.

Mayıs-haziran aylarında açık mavi ve morumsu çiçek açar. -15 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Bitki besin maddelerince zengin, ağır olmayan kumlu, tınlı, taze bahçe topraklarında iyi gelişir.

Dağ mayasıl otu (Ajuga reptans), Türkiye’de doğal olarak yetişir. Koyu yeşil renkte bir yer örtücüdür. Bitki dik büyümekle birlikte uzanıcı gövdeye de sahiptir. 10-30 cm boy yapar.

Gövde tabanında yer alan yapraklar saplı ve ters yumurta biçiminde, üst kısımdaki yapraklar 1-2 çift karşılıklı, sapsız ya da kısa saplıdır. Yarı açık güneşten etkilenerek rengi bronzlaşır.

İçeriğinde bulunan , Di-terpenoidler: picropelin, teucrin gibi bileşenler nedeniyle bu bitkinin bir kronik hepatit tedavisinde etkili bir tedavi destekleyici olmaktadır. 

Mayasıl Otunun Faydaları


Yüksek tansiyonu düşürür. Gaz söktürücüdür. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinirleri uyarır ve vücuda kuvvet verir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.

Terleticidir. Antioksidan ve spazm çözücüdür. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır. Egzamada faydalıdır.

Mayasıl Otu Nasıl Kullanılır


Mayasıl otu ilkbaharda ya da sonbahar aylarında kökleri sökülüp toplanır. Bunlar iyice yıkanıp temizlenir. Daha sonra uzunlamasına kesilerek, iplere asılarak kurutulur. Kuruyabilmesi için havadar yerler tercih edilir. Mayasıl Otu ÇayıBitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde ya da haricen kullanılır. Aynı çay egzama ve cilt problemlerinde sorunlu bölgeye ılık haldeyken pamuk vasıtasıyla uygulanabilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mayasıl otu  hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: MAZI AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder