22 Aralık 2014 Pazartesi

Mazı

Bu makalemizde Mazı ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Mazı

 

Mazı (Cupressaceae),  familyasının Thuja cinsinden ağaç türlerine verilen ad. Doğu Asya ve Kuzey Amerika’nın batı bölgerinde yetişen ve odunu için ya da süs ağacı olarak başka ülkelerde de yetiştirilen kozalaklı ağaçlardır.

Türkiye’de doğal olarak bulunmazlar ancak süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Gövdeleri ince ve gri yeşil renklidir. Altuni mazıda, yaprak uçları altuni sarı, top mazıda ise mavimtrak açık yeşildir. Gri ve kahve rengimsi küçük yuvarlak kozalak yapar.

Soğuk ve ılıman bölgelerde tek tek veya gruplar halinde park ve bahçe tanzimlerinde kullanılırlar.  Ev ilaçlarında yaprakları ve kozalağı kullanılır.

Mazının Faydaları


Yaz mevsiminde toplanarak  gölge ve havadar bir yerde kurutulur. Mazı yaprağı siğilleri gidermekte etkilidir. Kozalağı, bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi için kullanılır. Panzehir olarak da etkilidir. Gebe kalmayı önleyici etkiye sahiptir. Basur memelerine karşı da kullanılır.

Deri hastalıklarında mazı yaprağı tentürü, etbeni ve papilom (siğil) gibi vejetasyonları gidermek amacıyla lokal bölgelerde merhem olarak kullanılır. Homeopatide, mazı tentüründen idrar yolları hastalıklarının tedavisinde yararlanılır. 

Mazı Nasıl Kullanılır


Mazı ağacı kerestecilik ve yakacak olarak kullanılmasının dışında boyacılıkta ve eczacılıkta da kullanılır. Mazı yaprakları kaynatılarak yeşil renkte boya elde edilir; pamuk ve yün boyanmasında kullanılır.

Mazı ağacının yaprağı ve kozalağı kullanılır.  Kurutulan mazı yaprakları toz haline getirilip ağız yaralarına karşı kullanılır. Yaprakları kaynatılıp suyu içilir, suyu ile banyo yapılır,kozalakları öğütülüp su yada bal ile yutulur.


Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mazı ağacı hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: MİSVAK AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder